Üniversiteler

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi
Azerbaycan Devlet Deniz Akademisi
Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi
Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Petrol Akademisi
Azerbaycan Devlet Ressamlık Sanatlar Akademisi
Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi
Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi
Azerbaycan Diplomatik Akademisi
Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi
Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi
Azerbaycan Havacılık Üniversitesi
Azerbaycan Hazar Üniversitesi
Azerbaycan Milli İlimler Akademisi
Azerbaycan Mimarlık Ve İnşaat Üniversitesi
Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi
Azerbaycan Öğretmenlik Enstitüsü
Azerbaycan Slayvan Üniversitesi
Azerbaycan Spor Akademisi
Azerbaycan Sumgayit Üniversitesi
Azerbaycan Teknik Üniversitesi
Azerbaycan Teknoloji Üniversitesi
Azerbaycan Turizm Üniversitesi
Mingeçevir Politeknik Enstitüsü

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan Cumhuriyeti, Asya’nın doğu kesiminde Hazar Denizi kıyısında yer almaktadır. Doğuda İran, kuzeyde Gürcistan ve batıda Ermenistan ile komşudur. Azerbaycan, Türk ülkeleri ve milletleri için uluslararası bir kuruluş olan Türk Konseyi’nin de üyesidir. Azerbaycan’da Bakü, Gence, Grazma, Khachmaz ve Sumgait gibi bir dizi üniversite şehri bulunmaktadır. Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir ve aynı zamanda Hazar Denizi’nde önemli bir liman olarak hizmet vermektedir. Bakü’de elliden fazla üniversite var, ancak sadece birkaçı lisans derecesi veriyor.

Azerbaycan’daki tüm üniversiteler özel olarak finanse ediliyor ve öncelikle üst sınıf öğrenciler için. Çoğu üst sınıf öğrenci, yabancı üniversiteler tarafından yüksek derecede akreditasyona sahip olması nedeniyle üniversiteye devam etmektedir. Daha düşük gelirli öğrenciler, üniversiteye gitmek için devlet burslarına başvurabilirler. Ayrıca, sınıfa veya servete bakılmaksızın öğrencilere fon sağlayan birkaç bağımsız kuruluş da vardır. Tüm üniversiteler, öğrenim ücretini karşılayamayan öğrencileri kabul etse de, bu burslar sınırlıdır ve akademik performansa göre verilir. Ne olursa olsun, çoğu üniversite benzer kurslar sunar, bu nedenle kabul standartları genellikle düşüktür.

Azerbaycan’daki çoğu üniversitede 250-300 civarında öğretmen ve personelden oluşan bir fakülte vardır. Her seviyedeki öğretmenler, genel bilimlerden mühendislik ve hukuka kadar çeşitli dersler vermektedir. Ayrıca, yüksek nitelikli öğrenciler için bir dizi lisansüstü program bulunmaktadır. Azerbaycan’daki öğrenciler, üniversite kurslarına başvururken çeşitli seçeneklere sahiptir. Bu, yüksek eğitim standartları ile eşit derecede tanınan kamu ve özel kurumları içerir. Ancak, özel kolejler lisans eğitiminden ziyade lisansüstü eğitime daha fazla odaklanır; bunun nedeni yüksek öğrenim ücretleri ve yaşam giderleri olabilir. Ne olursa olsun, tüm Azerbaycanlı öğrenciler, ülkenin birinci sınıf tesisleri ve personeli sayesinde her eğitim seviyesinde başarılıdır.

Üniversite dereceleri Azerbaycan’da çok değerlidir; insanlar genellikle bir üniversiteden lisans derecesi aldıktan sonra diğer kurumlardan ek dereceler alırlar. Birçok işveren, potansiyel çalışanları değerlendirirken üniversite diplomalarına ortaokul diplomalarına eşit veya daha fazla ağırlık verir. Yabancı kurumlar bile Azerbaycan’ı tanıyor, yani Azerbaycan ile değişim programlarına başvururken Azerbaycan kolejlerinden lisans derecelerini tanıyorlar. Bu, ülkenin Azerbaycan üniversitelerinde lise sonrası eğitim almak isteyen uluslararası öğrencileri kabul etmeye ne kadar istekli olduğunu gösteriyor.

Azerbaycan’da yüksek öğrenime değer verildiğinden, tüm sosyoekonomik geçmişlerden gelen öğrenciler üniversite eğitimlerinde başarılı oluyor. Ayrıca Bakü’de hem lisans hem de lisansüstü öğrencilere birinci sınıf eğitim veren çok sayıda kolej ve üniversite bulunmaktadır. Mezunların çoğu ortaöğretim sonrası eğitime devam ettiğinden, Azerbaycan üniversitelerinin önlerinde parlak bir gelecek var!

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!