Azerbaycan Dans Kültürü

Azerbaycan Dans Kültürü

Azerbaycan dans konusunda zengin bir geçmişe sahiptir. Özellikle Azerbaycan dans kültürü hakkında araştırma yapan kişiler kısa zaman içinde bu ülkenin..

Azerbaycan Dans Kültürü

Azerbaycan Dans Kültürü, Azerbaycan farklı kültürel özellikleri ile tüm dünyada sempati toplamış bir ülkedir. Kafkas kültürünü en iyi şekilde gösteren bu ülkede Azerbaycan halk oyunları kültürel tanıtım en güzel sunum şeklidir. Kendine has kıyafetleriyle hızlı bir dans türü olarak sergilenen bu oyunlar Kafkas tarihini özenli bir biçimde sunmaktadır.

Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir. Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır. Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler. Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Üniversite okumak için Bakü’ye yerleşen çok sayıda ürk öğrencisinin deneyimlerine göre Azerbaycan halk oyunları halkın kendi kültürün dışarıya en doğru vuruşudur. Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir.

Türk Kardeşliği

Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır. İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir. Ülkelerin ortak bir tarihi yapıdan gelmesi, eskiden aynı milletin vatandaşı olmaları kardeşliğin her gün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. İş adamları ülkelerinin tanıtımı yapmak için yurt dışında düzenledikleri bu festivalledir halk oyunları gösterilerine önem vermektedirler. Azeri kültürünü en iyi yansıtan bu oyunları herkes izlemelidir.

Azerbaycan dansı, Azerbaycan’da popüler bir eğlence şeklidir. Partilerde ve sosyal toplantılarda dans gösterileri yapılır. Dans ayrıca duyguları ifade etmek ve müziğe geçmek için de kullanılır. Sevinç, üzüntü, öfke ve daha fazlasını ifade etmek için birçok geleneksel dans yapılır. En ünlü Azerbaycan halk danslarından bazıları Gata, Daghigt, Mugham ve Tchador’dur. Bu dansların her biri Azerbaycan yaşamının belirli bir yönünü temsil etmektedir.

Gata en ünlü Azerbaycan halk danslarından biridir. Geleneksel bir davulda çalınan neşeli müzik eşliğinde yapılan hızlı bir danstır. Sıralar halinde dans eden dansçılar ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde oyuna giriyorlar. Dansçılar, büyüleyici bir beceri ve zarafet gösterisi oluşturmak için davul vuruşlarıyla ayaklarını zamanında hareket ettirirler. Dansçılar Gata’yı daha çok düğünler ve diğer bayramlar için icra ederler. Ebeveynlerin çocuklarının doğumları için dans etmesi de adettendir. Gata’nın hızlı hareketleri modern yaşamdaki hızlı değişimleri taklit eder.

Bir diğer popüler Azerbaycan dansı daghigt’tir. Bu, ölüm ve doğum gibi kederli durumları anan yavaş bir danstır. Dansçı, elini gözlerinin üzerinde veya elini gözlerinin üzerinde tutarken ölçülü adımlarla hareket eder. Bu, yakın birini kaybedenlerin veya bu dünyaya ilk kez yeni doğanların hissettiği kederi sembolize eder. Gözyaşlarını tutan dansçılar, üzüntülerini bedenleriyle ama sözsüz ciddi hareketlerle ifade ediyorlar. Muğam sırasında dansçılar adeta cennetteymiş gibi bir coşkuyla hareket ederler.

Müzik, çoğu Azerbaycan dansının ritmini sağlar, bu yüzden çoğu dansın müzikle ilgili bir teması vardır. Örneğin, Daghigt kederi anar – bu nedenle ağıt veya keder şarkıları gibi kederle ilgili müzikleri kullanır. Muğam aşkı kutlar – bu, eşlik eden müziğin başka bir kişiye karşı hisleri iç çekişler, fısıltılar ve ton ve dokudaki bu tür ince nüanslar aracılığıyla ilettiği anlamına gelir. Gata ise düğün, doğum ve jübile gibi neşeli günleri kutlar.

Diğer birçok kültürün aksine, Azerbaycan dansı gelenek veya modernleşme tarafından bastırılmamıştır. Bunun yerine modern dans da Azerbaycan kültüründe kök salmıştır. Bale, caz, müzikal tiyatro ve modern ve caz dans formları dahil olmak üzere, bugün okullar ve yarışmalar tarafından temsil edilen birkaç çağdaş dans stili vardır. Uygun bir şekilde, Azeri çocukları modern kültüre veya genel olarak topluma çok az maruz kalmalarına rağmen uluslararası dans yarışmalarına katılırlar. Modern dans Avrupa’da ortaya çıktı ve o zamandan beri küreselleşme yoluyla dünyanın diğer bölgelerine yayıldı – ancak New York veya Londra gibi büyük şehirler dışında dünyanın birçok yerinde hala büyük ölçüde bilinmiyor.

Azeriler modern dünyaya nispeten yeni gelseler de dans gelenekleri de geride kalmamıştır! Geleneksel festivaller artık komşu ülkelerden hokkabazlar veya akrobatlar yerine ülkenin dört bir yanından önde gelen dansçıların performanslarını içeriyor. Dans sanatçıları ayrıca, Azerbaycanlıların Avrupa ve Kuzey Amerika’daki yeni ana üssündeki hayranlarından ödüller kazanabilecekleri ve beğeni toplayabilecekleri yarışmalara sahnede veya DVD oynatıcılarda izleyicilerin evlerinin önünde video kayıtları yoluyla katılıyor!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!