Azerbaycan Halk Dansları

Azerbaycan Halk Dansları

Zengin kültürü ile bilinen Azerbaycan özellikle halk dansları konusunda da zenginliğini göstermektedir. Ülkeye gelen kişiler Azerbaycan halk danslarının..

Azerbaycan Halk Dansları

Azerbaycan Halk Dansları, Azerbaycan halkı sanata olan düşkünlüklerini hayatlarının her aşamasında ifade etmektedirler. Yüzyıllardan bu yana Azeri tarihi incelendiği zaman sanata olan yakınlığı günlük yaşamın her noktasında kendisini hissettirdiği fark edilmektedir. Günümüzde gerek Türkiye’de gerekse farklı bir ülkede hangi ülkenin halk danslarının daha zarif ve duygu yüklü olduğunu sorsanız ilk cevap Azerbaycan olacaktır. Kafkas dansları denildiğinde izleyenin dans gösterisinin bitmemesi için dua edebildiği ifadeler arasındadır.

Azerbaycan halk dansları incelendiği zaman İslamiyet’in ülkede geçerli din olmasından çok daha öncesinde bile uygulandığı fark edilmektedir. Tsoppay adlı halk dansı incelendiğinde ateşin etrafında dönüldüğü ve ateş tanrısından af dilendiği fark edilmekte olup günümüzde düğün ve özel günlerde yapılan bir dans çeşididir. Kafkas danslarında kız ve erkek aynı alan içinde dans etmektedir. Büyük bir topluluğun içinde dans edeceği kızın seçimini yapan delikanlının teklifi geri çevrilmez ve kız zarafet abidesi olarak dansını tamamlar.

Azeri Halk Danslarında Erkekler

Azeri halk danslarında dikkat çeken diğer bir nokta da erkeklerin diğer bölgelere göre çok daha hareketli figürler sergiliyor olmasıdır. Genellikle çocuk yaşta başlanılan dans öğretileri sayesinde erkek vücuduna esneklik katabilmekte ve birbirinden zor figürleri sıkıntı yaşamadan yerine getirebilmektedir. Diğer taraftan Azeri danslarında bayanların yeri tartışılmaz adeta bir kuğu edası ile dansa giren bayan kendine güven içinde ve asla taviz vermez bir halde dansını tamamlar.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!