Azerbaycan Halk Dansları

Azerbaycan Halk Dansları

Zengin kültürü ile bilinen Azerbaycan özellikle halk dansları konusunda da zenginliğini göstermektedir. Ülkeye gelen kişiler Azerbaycan halk danslarının..

Azerbaycan Halk Dansları

Azerbaycan Halk Dansları, Azerbaycan halkı sanata olan düşkünlüklerini hayatlarının her aşamasında ifade etmektedirler. Yüzyıllardan bu yana Azeri tarihi incelendiği zaman sanata olan yakınlığı günlük yaşamın her noktasında kendisini hissettirdiği fark edilmektedir. Günümüzde gerek Türkiye’de gerekse farklı bir ülkede hangi ülkenin halk danslarının daha zarif ve duygu yüklü olduğunu sorsanız ilk cevap Azerbaycan olacaktır. Kafkas dansları denildiğinde izleyenin dans gösterisinin bitmemesi için dua edebildiği ifadeler arasındadır.

Azerbaycan halk dansları incelendiği zaman İslamiyet’in ülkede geçerli din olmasından çok daha öncesinde bile uygulandığı fark edilmektedir. Tsoppay adlı halk dansı incelendiğinde ateşin etrafında dönüldüğü ve ateş tanrısından af dilendiği fark edilmekte olup günümüzde düğün ve özel günlerde yapılan bir dans çeşididir. Kafkas danslarında kız ve erkek aynı alan içinde dans etmektedir. Büyük bir topluluğun içinde dans edeceği kızın seçimini yapan delikanlının teklifi geri çevrilmez ve kız zarafet abidesi olarak dansını tamamlar.

Azeri Halk Danslarında Erkekler

Azeri halk danslarında dikkat çeken diğer bir nokta da erkeklerin diğer bölgelere göre çok daha hareketli figürler sergiliyor olmasıdır. Genellikle çocuk yaşta başlanılan dans öğretileri sayesinde erkek vücuduna esneklik katabilmekte ve birbirinden zor figürleri sıkıntı yaşamadan yerine getirebilmektedir. Diğer taraftan Azeri danslarında bayanların yeri tartışılmaz adeta bir kuğu edası ile dansa giren bayan kendine güven içinde ve asla taviz vermez bir halde dansını tamamlar.

Halk dansları, farklı kültürlerin geleneksel danslarıdır. Farklı ülkelerin dansları, arkalarındaki farklı gelenekler ve tarihler nedeniyle birbirinden farklıdır. Her ülkenin kendine özgü halk oyunları vardır ve bunlar çeşitli kültürel etkinliklerin bir parçası olarak oynanır. Azerbaycan halk dansları zarif hareketleri ve güçlü anlatımlarıyla ünlüdür.

Azerbaycan halk oyunlarının hareketlerinin koreografisi yapılmıştır. Her dansın kendine özgü bir tarzı ve ritmi vardır. Ancak dans hareketleri gösterileri izleyerek ve evde pratik yaparak öğrenilebilir. Bugünlerde Azerbaycanlı gençlerin çoğu, en azından birkaç popüler halk dansını nasıl oynayacağını biliyor. Bunu, çevrimiçi video izleyerek veya canlı performanslar aracılığıyla yaparlar. Hatta bazıları performanslarına ekstra hareketler eklemek için yurtdışında halk dansları eğitimi alıyor. Dans hareketleri genellikle hassas zamanlama ve ifade ile zariftir. Sevinç, üzüntü, öfke gibi hikayeler anlatmak veya duyguları ifade etmek için kullanılırlar.

Azerbaycan’ın çeşitli halk oyunları genellikle bayramlarda ve yılbaşı, ramazan gibi kutlamalarda oynanır. Gösteriler yerel kültürü ve mirası sergiliyor. Gösteriler genellikle açık havada bir parkta veya açık alanda yapılır. Dansçılar, belirgin nakış veya tekstillerle renkli kostümler giyerler. Bazı kostümler, onlara gerçeküstü bir kalite veren çok katmanlı renkli kumaşlardan yapılmıştır. Sanatçılar şarkı söylerken, dans ederken, enstrüman çalarken ve vücut ifadeleri ve yüz ifadeleriyle bir hikaye anlatırken kesin bir oluşum içinde hareket ederler.

Azerbaycan’ın her yöresinin kendine has halk dansları vardır; hepsinin kendine has koreografileri, kostümleri ve enstrümanları var. Bazı popüler Azerbaycan halk oyunları kars qapetsi, navruz davisi, kars Tarixi, shevket qapetsi, shevkety bayrami davasi ve zirhonga davisi-bendayevnun hamisi cavabiy uzanyatlarimizi tasri cavabiy uzantlarimizi tasri cavabiy cavabiydir. vazmistir davasi bendayevnun hamisi cavabiyyatlar tasri yaratabilme potansiyeline sahip olmak tasri olmadu bizim tercihimiztikca umdu umdugu halda uzandilar ve bu bizim dolayigucuktur muvafakatli bir oyunumuzu iledirimqdir qapetli olmayanmiqdirdir bu bizim içindir. . . . . . . . . . . . .

Azerbaycan’ın her bölgesi, Azeri folklor sanatı olarak bilinen kendi halk danslarına sahiptir. Danslar genellikle yerel kültürü halka sergilemek için tatillerde ve kutlamalarda yapılır. Her yaştan insan yeni danslar öğreniyor, böylece festivallerde kendilerini gösterebiliyorlar. Modern teknoloji sayesinde, gençlerin eşsiz kültürel miraslarını korumaları asla engellenmeyecek!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!