Azerbaycan Genel Bakış

Azerbaycan Genel Bakış

Her geçen gün daha da gelişen ve saygınlığını arttıran Azerbaycan özellikle eğitimden ekonomiye kadar birçok alanda güven kazanmıştır.

Azerbaycan Genel Bakış

Azerbaycan Genel Bakış, Ortak geçilmişimizin olduğu ve diplomatik ilişkilerin en iyi yaşandığı ülke hiç kuşkusuz Azerbaycan’dır. Genel anlamda Azerbaycan hakkında söylenecek bazı şeyler; ülke ekonomisin gelişmekte olduğu, alım gücü düşük olduğu için Türkiye’den gidenlerin ekonomik sıkıntı yaşamadığı, Müslüman halkın çoğunlukta olması Türklerin işine gelmesi farklı kültüre sahip olmalarına karşın çabuk uyum sağlayabileceğiniz yönünde bilgilerdir. İki ülkenin aynı kültürel ve tarihi yapıya sahip olmasından kaynaklı olarak bu bağ her geçen yıl daha da gelişmektedir.

Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar. Son yıllarda çok sayıda üniversite öğrencisi daha kaliteli bir üniversite eğitimini ülkemizdeki aynı eğitim harcamalarıyla alabilmek için bu ülkeyi tercih etmektedirler. Fiziki olarak incelendiğinde küçük bir yapısı olan Azerbaycan, önemli iş adamlarıyla birlikte ülke ekonomisini büyütmeye çalışmaktadır.

Girişimcilere Verilen Destek

Ülkede girişimcilere verilen destek diğer ülkelere örnek olması gereken düzeydedir. Bu ülkede yaşayan bazı önde gelen girişimciler zaman zaman bizim ülkemize de yatırımlarda bulunmaktadır. Azerbaycan hakkında söyleye bileceğimiz bir diğer önemli konu ise buradaki toplumun bizim ülkemizden oraya giden insanlara karşı yardımsever tutumudur. Kendi milletinin insanı gibi sahiplenen ve hemen her konuda yardımına koşan Azeri kardeşlerimizin yaşadığı ülkede üniversite okumak öğrenciler için çok mantıklı bir tercihtir.

Azerbaycan, eski Sovyetler Birliği’nin güneybatı kesiminde yer alan bir cumhuriyettir. Doğuda İran, kuzeyde Türkiye, batıda Gürcistan ve güneyde İran ile komşudur. Azerbaycan, topraklarının küçük bir kısmı Hazar Denizi’nde bulunan karayla çevrili bir ülkedir. Azerbaycan, stratejik konumu nedeniyle dünyanın geri kalanı için büyük ekonomik ve siyasi öneme sahiptir.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından bu yana Azerbaycan, demokrasi ve kalkınma yolunda büyük ilerleme kaydetmiştir. Ülke çok partili bir parlamenter cumhuriyettir. Azerbaycan Meclisi (Ulusal Meclis) ve atanmış bir Yüksek Konsey’den oluşan iki meclisli bir yasama organına sahiptir. Başkan iki dönemle sınırlıdır ve kabineyi parlamento seçer. Azerbaycan’ın yargı sistemi yetersiz olmasına ve vatandaşlarının ona güven duymamasına rağmen, onu reforme etme çabaları devam ediyor. Özgür medyaya saygı duyulur ve yasalarca korunur. Seçimler, yüzde 99 seçmen katılım oranıyla özgür ve adil. Ancak, Cumhurbaşkanı Aliyev’in hükümet yanlısı partileri lehine seçim müdahalesi ve sahtekarlık raporları var.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, önemli bir petrol merkezi ve ülkenin en büyük şehri olarak zengin bir tarihe sahiptir. Önemli bir ulaşım merkezi olan Bakü, hem yurtiçi hem de uluslararası hava yolculuğunun yanı sıra demiryolu hatlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Bakü ayrıca petrol ürünleri, odun, pamuk ve diğer emtiaları alan ve ihraç eden uluslararası bir deniz limanına sahiptir. Bakü’nün petrol üretiminden gelen zenginliği nedeniyle, mimarisi dünyanın dört bir yanından gelen etkileri yansıtıyor. Dolambaçlı sokakları, Bakü’nün bir sanayi merkezi olarak öne çıktığı günlere dayanan tarihi binalarla çevrilidir.

Azerbaycan’ın ekonomisi büyük ölçüde petrol gelirlerine dayandığından, doğal kaynakların ekonomisini desteklemesi mantıklıdır. Ancak bu, sıradan vatandaşlar için genel yaşam standardını olumsuz etkilemedi. Bunun yerine Azerbaycan, sübvansiyonlar ve kalkınma projeleri yoluyla petrol zenginliğini agresif bir şekilde halkına geri yatırıyor. Birçok vatandaş, yüksek kalitede bir çevre yönetimini sürdürürken yaşam standartlarını yükselttiği için bu stratejiyi övüyor.

1991 yılında Sovyetler Birliği’nden yeni bağımsız cumhuriyetlerden biri olan Azerbaycan, sağlam maliye ve ekonomisini destekleyen doğal kaynaklara sahip modern bir demokratik cumhuriyet olarak kendisini kurdu. Cumhurbaşkanı Aliyev rejiminin seçimlere müdahale etmesi konusunda endişeler olsa da Bakü, önemli bir petrol merkezi ve ülkenin en büyük şehri olarak zengin bir tarihe sahiptir. Doğuda İran, batıda Gürcistan ve kuzeyde Türkiye ile sınır komşusu olan Azerbaycan, stratejik konumuna rağmen komşu ülkeler arasında tarafsızlığını koruyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!