Azerbaycan Ekonomi

Azerbaycan Ekonomi

Sürekli olarak gelişen Azerbaycan Ekonomisi aynı zamanda ülkenin eğitim sisteminin de gelişmesine olanak tanımıştır. Bu da yurtdışında eğitim almak..

Azerbaycan Ekonomi

Azerbaycan Ekonomi, Sovyetler Birliği’nin yani eski SSCB nin parçalanması ile 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, hızlı bir kalkınma ivmesi ile yıllardır kalkınma hamlelerini geliştirmektedir. Ülke coğrafi konumu itibariyle, Türkiye’ye yakın bir coğrafyada bulunmaktadır. Ülkemiz ile yakın siyasi ve ticari politikaların yürütülmesi, laik ve demokratik bir çizginin benimsenmesi ülkenin kalkınmasında, yüzünü batıya dönmesinde etkili olmuştur. Bunun yanında, ekonomisi de batı normlarında, liberal ekonomi anlayışıdır.

Ülkenin zengin petrol ve doğal gaz yatakları kalınmasına inanılmaz etkilidir. Bu anlamda, Azerbaycan, dünyanın en zengin rezervlerine sahiptir. Azeri petrolü ülkenin gelirleri arasında ilk sıradadır. Doğal gaz da ülkenin gelirlerinin yüksek olmasını sağlamaktadır. Ülkede denizde veya kadara birçok petrol santrali bulunmaktadır. Azerbaycan ekonomisinde turizmin yeri de giderek artmaktadır. Gerek tarihi yapısı, gerekse modern yapılaşma ilgi çekmektedir. Gerek ülkemizden, gerek yurt dışından birçok turist bu güzel ülkeyi görmeye gelmektedir. Özellikle başkent Bakü ve çevresi son derece ilgi görmektedir.

Hayvancılık

Ülkenin diğer gelir kaynağı hayvancılıktır. Özellikle hayvancılık alanında, büyük baş ve küçük baş hayvan yetiştiriciliği dikkat çekmektedir. Kümes hayvancılığından da gelir elde edilmektedir.Azerbaycan eğitim alanında kaliteli yüksek öğrenim kurumlarına sahiptir. Ülkemizden ve yurt dışından birçok genç üniversitelerde okumak için başvuru yapmaktadır. Kaliteli eğitim standartları beğenilmektedir. Bu nedenle, eğitiminiz için Azeri, özellikle Bakü üniversitelerini tercih etmeniz ve eğitim almanız mümkündür.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!