Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Gence Devlet Üniversitesi – Azerbaycan

avrupa standartlarında eğitim veren yurtdışı üniversitelerinden biri olan Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi doğru tercihiniz olacaktır.

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi

2 senelik Öğretmen Enstitüsü adıyla 1939’da kurulan Azerbaycan Gence Devlet Üniversitesi, eğitim hayatına Tarih, Azerbaycan Dili ve Edebiyatı ve Fen ve Fizik-Matematik fakülteleriyle başlamıştır. Sonrasında Gence Üniversitesi fakülteleri kapsam yönünden değişerek Fen Bölümü, Fen-Coğrafya adını almıştır. 1949 yılında günümüzün Gence Üniversitesi bölümleriöncüsü olarak adlandırılan bu enstitü kapatılarak, yerine Gence Devlet Pedagoji Enstitüsü açılmıştır. 2000 senesinde okulun son olarak üniversite niteliği kazanmış ve sonrasında Gence üniversitesinde okumak isteyenlerin sayısı giderek artarak günümüzde Gence Üniversitesi Azerbaycan üniversitelerinde eğitim alanında en eski ve en kaliteli devlet üniversitesi haline gelmiştir.

Gence Devlet Üniversitesi Bölümleri Taban Puanları

Azerbaycan üniversitelerinde üniversite giriş sınavı olmadığı için Gence Devlet Üniversitesinde taban puan şartı yoktur. Kaliteli eğitiminin yanında bu sebep de Türk öğrencilerin bu üniversiteyi tercih etmelerinde büyük faktördür.

Matematik Fakültesi

İlk olarak 1938 yılında Fizik-Matematik bölümü olarak kurulmuştur. 1994 yılında Bilgisayar bölümü de açılmıştır. Halen “Mühendislik ve Öğretmenlik” olmak üzere iki alanda eğitim yapılmaktadır.
Fakülte bünyesinde 5 bölüm vardır.

Bu bölümler:

Bilgisayar
Analitik Matematik
Uygulamalı Matematik
Cebir ve Geometri
Matematik Öğretimi

Fiziki Bilimler Fakültesi

Bu fakülte 1990 yılında kurulmuştur. Fakültede 5 bölüm vardır.

Bölümler:

Fizik
Genel Fizik
Üretim Esasları
Genel Fen Teknikleri
Moda Tasarım

Biyoloji – Kimya Fakültesi

Fakülte olarak 1990 yılında eğitime başlamıştır. Fakültede 4 bölüm olarak ders yapılmaktadır.

Bölümler:

Botanik
Anatomi
Kimya
Çevre

Filoloji Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi 1939 yılında kurulan Azerbaycan Dili ve Edebiyatı bölümü Filoloji Fakültesi şekline dönüşmüştür.
Fakültede 4 bölüm olarak ders yapılmaktadır.
Bölümler:

Dünya Edebiyatı
Azerbaycan Dili
Azerbaycan Dİli Öğretimi
Azerbaycan Edebiyatı

Tarih – Coğrafya Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi kurulunca 1939 yılında açılan Tarih Bölümü üniversite bünyesinde “Tarih-Coğrafya” Fakültesi” şekline dönüştürülmüştür.
Fakülte 4 bölümde eğitim vermektedir.
Bölümler:

Genel Tarih
Azerbaycan Tarihi
Coğrafya
Sosyal Bilimler

Yabancı Diller Fakültesi

Gence Devlet Üniversitesi kurulduktan sonra eğitime başlamıştır.
Fakülte bünyesinde 6 bölümde eğitim verilmektedir.
Bölümler:

Leh Dili- Polonya Dİli
İngiliz Dili
Fransız Dili
Alman Dili
Rus Dili
Pratik Yabancı Diller

Eğitim Fakültesi

Yaklaşık 50 yıldır Eğitim Fakültesi olarak eğitim vermektedir. Kuruluş yıllarında İlkokul Öğretmeni yetiştirirken 1996 yılında branş öğretmeni de yetiştirmeye başlamıştır.
Fakültede 5 bölümde eğitim verilmekte ve öğretmen yetişmektedir.

Bölümler:

Genel Öğretmenlik
Berden Eğitimi ve Spor
Psikoloji
Müzik
Eğitim ve Öğretim Esasları

İşletme Fakültesi

Bu fakülte 2007 yılında bağımsız fakülte olarak eğitim vermeye başlamıştır.
Fakültenin 2 bölümü bulunuyor.

• Ekonomi bölümü

• İşletme Bölümü

Türkiye’den Azerbaycan’a Ulaşım;

Uçak

Karayolu

Diğer

Türkiye’den Azerbaycan’a her gün THY seferlerinin bulunması öğrenciler için çok büyük bir kolaylıklıktır.İstanbul-Bakü arası uçuş seferleri yaklaşık 2 saat sürmektedir.Uçak biletleri genel olarak makul fiyatlardadır.

Azerbaycan sınır kapılarında herhangi bir vize uygulaması yoktur. Fakat karayolunu tercih edeceklerin Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir.

Ayrıca otobüs, tren ve gemi seferleri de bulunmaktadır.

Azerbaycan Türkiye’ye göre oldukça ekonomik ülkedir. 2022 Azerbaycan asgari ücreti 300 manat olarak belirlenmiştir. Ülke çalışma kanunlarına göre de günlük çalışma süresi 8 saatten haftalık ise 40 saatten fazla olamaz.

Evet okuyabilir. Türk vatandaşların Azerbaycanda okuması için hiçbir yasal engel olmadığı gibi Azeri vatandaşların Türklere karşı hürmeti çok fazladır. Buna ek olarak üniversite giriş şartı olmadığı için Türk öğrencilerin çoğunluğu Azerbaycan üniversitelerini tercih etmektedirler.

Azerbaycan Denklik Zor mu?

Azerbaycan üniversitelerinin YÖK tanınırlığı olduğu için bu üniversite diplomalarının denkliğini almak çok kolaydır.

Europass Mavi Diploma Eki Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan bir diplomadır. Yani, Mavi Diploma kariyerinizi Avrupa ülkelerinde devam ettirmenize yardımcı olur.

#gencedevletüniversitesi #azerbaycanüniversiteleri #azerbaycandaüniversite #yurtdışındaüniversite

Puanla
[OY: 6 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!