Azerbaycan Hudafirin Köprüleri

Azerbaycan Hudafirin Köprüleri

Azerbaycan tarihinin en eski eserleri olarak bilinen Azerbaycan hudafirin köprüleri bu ülkeye gelen kişilerin mutlaka görmeleri gereken yapılardır.

Azerbaycan Hudafirin Köprüleri

Azerbaycan Hudafirin Köprüleri, Azerbaycan tarihin en eski mimari yapılarına sahipliği yapmaktadır. Tarihte ulaşımın medeniyeti de beraberinde getirildiğini fark edilmesi ile birlikte bu yönde çalışmalar başlatılmıştır. Hudaferin köprüleri de Azeri tarihinde önemli yer tutmaktadır. Azerbaycan Hudaferin köprüleri mimarlık mucizesi sayıabilecek niteliktedir. Araz nehri üzerinde yükselen iki adet Hudaferin köprüsü bilinmektedir. Bunlardan birincisi olan baş Hudaferin köprüsü rivayete göre 736 yılında ağaç ile yapılmış ancak gelişen zaman ile birlikte taş ve tuğla ile onarılmıştır.

Baş Hudaferin köprüsünün Uzunluğu

Baş Hudaferin köprüsünün uzunluğu 130 mt olup, eni 6 mt boyu ise 12 mt dir. İkinci Hudaferin köprüsü ise toplamda 15 revaktan oluşmaktadır. İkinci köprünün uzunluğu 200 mt, eni 5 mt yüksekliği 10 mt dir. Baş Hudaferin köprüsünün daha eski dönemlere ait olduğu var sayılmaktadır. Azerbaycan Hudaferin köprüleri o zamanın doğu ile batısı arasında ulaşımın gerçekleşmesine önemli rol oynamaktadır. Hindistan’dan başlayarak Ortadoğu ve yakın doğu ülkeleri rusya ve batı Avrupa ülkeleri arasında bağlantının sağlıklı biçimde gerçekleşmesine yardımcı olmuştur.

Hudaferin köprüleri ilerleyen zamana rağmen halen tüm haşmeti ile ayakta olup kendilerini ziyarete edecek misafirleri dimdik karşılamaktadırlar. Hem Azeri vatandaşların hem de yurtdışından Azerbaycan’a ziyarete gelenlerin ilgisini yoğun biçimde üzerinde hisseden köprüler, görülmesi gereken mimari yapılardır. Günümüzde bile halen kullanılabilir durumda olan köprüler Azerbaycan’ın sembolleri arasında yer almaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!