Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi

Eski dönemler de huremilerin lideri babek için yapılmış olan Azerbaycan bez kalesi o dönemlerden bu yana varlığını sürdürmektedir.

Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi, Azerbaycan tarihi yapıları ve nefes kesen mimari yapıları ile kendisini her ziyaret eden misafirini kendisine hayran bırakmaktadır. Bu tarihi yapılar içinde en çok ilgiyi türbeler mabetler ve kaleler görmektedir. Mümine Hatun Türbesi, Ateşgah gibi dini yapılar dışında Azerbaycan Bez Kalesi ve diğer kaleler ile dünya arenasında bu yönde üst sıralarda yer almaktadır.

Azerbaycan Bez Kalesi Karabağ bölgesinin Keleyder kasabasının 3 km güney doğusunda yer almaktadır. Hüremilerin lideri Babek’in sığınağı olarak hizmet veren kaleye bu sebeple Babek kalesi de denilmektedir. Bez kalesinin inşa edildiği tarih kesin olarak bilinmemek ile birlikte yapılan araştırmalar sonucunda Bizans dönemine ait para ve eşyalar bulunmuş ve bu döneme ait olduğu yönünde kesin bulgular elde edilmiştir. Bez kalesi her yıl yapılan etkinliklere sahne olmaktadır. Atabey Babek’in doğum günü sayılan tarihte anma törenleri düzenlenmekte ve atabey Babek bu vesile ile anılmaktadır.

Azerbaycan Tarihi

Azerbaycan tarihinden gelen eserlere ve kahramanlara duyduğu saygıyı her fırsatta belirtmektedir. Özellikle halk kahramanlarına duyduğu derin saygı sebebi ile yılın belirlenen günlerinde kutlamalar ve anma törenleri yapılmaktadır: tarihine duyduğu saygı sebebi ile her daim bu yönde olumlu çalışmalara imza atılmakta ve geçmişten günümüze gelen tarihi eser ve kalıntılar titiz çalışmalar ile korunmaktadır. Böylece tüm dünya Azeriler hakkında daha fazla bilgi alma imkânı bulabilmektedir

Kale bezi, Azerbaycan menşeli el dokuması bir tekstil türüdür. Adı, ‘kale’ anlamına gelen Arapça qasr’dan türemiştir. Kale bezi, Azerbaycan dokumalarının bir koleksiyonunun ortak adıdır. Bu koleksiyondaki dokumalar, basit, tekrarlayan bir desenle yapılmıştır. Bu dokumalar arasında keshilli, tabaq, sīnī ve mantıq bulunmaktadır. Bu koleksiyondaki dokumalar ipek, yün ve pamuğun yanı sıra yün ve ipek karışımlarını da içeriyor. Bu koleksiyondaki dokumalar sağlam ve dayanıklıdır, bu da onları kilim, çarşaf ve diğer ev dekorları için ideal kılar.

Kale kumaşındaki dokumalar, bölgenin tarihi ve kültüründen sahneleri tasvir etme eğilimindedir. Dokumalar, Azerbaycan’daki çeşitli etnik gruplardan gelen geleneksel desenleri ve renkleri bir araya getiriyor. Bu, bölgenin mirasını yansıtan benzersiz tasarımlar yaratmak için farklı kültürleri harmanlamayı gerektirir. Kale kumaşındaki dokumalar, zengin dokuları ve karmaşık desenleri ile ünlüdür. Ayrıca ince yün içeriği sayesinde sıcak, yumuşak ve rahattırlar.

Kale bezi oluşturmak için kullanılan örgüler basit ve uygun fiyatlı. Bir örgünün ana bileşenleri bir çözgü ve atkı içerir. Çözgü, atkı desenleme sağlarken, dokumanın gövdesini oluşturmak için kullanılan dokunmamış bir kumaştır. Bu iki bileşenin kullanılması, estetik çekiciliği en üst düzeye çıkarırken maliyeti en aza indirir. Dokumalar daha sonra bir giyim eşyası veya başka bir dekoratif parça oluşturmak için ipliklerle birlikte elle dikilir.

Mantık, günümüzde kale bezinde kullanılan en popüler malzemelerden biridir. Mantiq, kelimenin tam anlamıyla ‘Düşünce’ olarak tercüme edilir. Bu özel dokuma, yün, ipek ve pamuğu karmaşık desenli bir kumaşta birleştirir. Atkı, kum veya ağaç kökleri gibi doğal dokulara benzeyen düzensiz görünümlü bir dokuma oluşturur. Bu eşsiz kalite, doğanın kendisini anımsatan büyüleyici bir görünüm verir – doğayı büyük ölçüde taklit etmesi dışında!

Azerbaycan kale örtülerinin sergilediği güzelliği çeşitli renkler oluşturur. Bu dokumaların çoğuna canlı bir mor hakimdir. Bununla birlikte, diğerleri canlı pembe veya sarı tonlarına sahiptir. Beyaz da sıklıkla ortaya çıkar ve içinde bulunduğu bağlama bağlı olarak saflığı veya ciddiyeti sembolize eder. Saf beyaz, dünya çapında birçok kültürde hem duyguları hem de yüceliği çağrıştırır.

Kale kumaşı, çok sayıda dekoratif düzenlemede kullanılabildiğinden, ayırt ediciliği ve çok yönlülüğü nedeniyle değerlidir. Dokumalar, zaman içinde Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinden insanların çeşitli sanat biçimlerini temsil ettikleri için zengin bir tarih sergilemektedir. Kale kumaşındaki dokumalar, dünya çapında bulunan farklı kültürleri tek bir estetik referans çerçevesinde birleştirdikleri için evrensel güzelliği de sembolize eder.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!