Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi

Eski dönemler de huremilerin lideri babek için yapılmış olan Azerbaycan bez kalesi o dönemlerden bu yana varlığını sürdürmektedir.

Azerbaycan Bez Kalesi

Azerbaycan Bez Kalesi, Azerbaycan tarihi yapıları ve nefes kesen mimari yapıları ile kendisini her ziyaret eden misafirini kendisine hayran bırakmaktadır. Bu tarihi yapılar içinde en çok ilgiyi türbeler mabetler ve kaleler görmektedir. Mümine Hatun Türbesi, Ateşgah gibi dini yapılar dışında Azerbaycan Bez Kalesi ve diğer kaleler ile dünya arenasında bu yönde üst sıralarda yer almaktadır.

Azerbaycan Bez Kalesi Karabağ bölgesinin Keleyder kasabasının 3 km güney doğusunda yer almaktadır. Hüremilerin lideri Babek’in sığınağı olarak hizmet veren kaleye bu sebeple Babek kalesi de denilmektedir. Bez kalesinin inşa edildiği tarih kesin olarak bilinmemek ile birlikte yapılan araştırmalar sonucunda Bizans dönemine ait para ve eşyalar bulunmuş ve bu döneme ait olduğu yönünde kesin bulgular elde edilmiştir. Bez kalesi her yıl yapılan etkinliklere sahne olmaktadır. Atabey Babek’in doğum günü sayılan tarihte anma törenleri düzenlenmekte ve atabey Babek bu vesile ile anılmaktadır.

Azerbaycan Tarihi

Azerbaycan tarihinden gelen eserlere ve kahramanlara duyduğu saygıyı her fırsatta belirtmektedir. Özellikle halk kahramanlarına duyduğu derin saygı sebebi ile yılın belirlenen günlerinde kutlamalar ve anma törenleri yapılmaktadır: tarihine duyduğu saygı sebebi ile her daim bu yönde olumlu çalışmalara imza atılmakta ve geçmişten günümüze gelen tarihi eser ve kalıntılar titiz çalışmalar ile korunmaktadır. Böylece tüm dünya Azeriler hakkında daha fazla bilgi alma imkânı bulabilmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!