Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan coğrafi konumu ile son derece stratejik bir yerdir. Özellikle zengin petrol yatakları ve yer altı kaynakları ülkenin önemini daha da..

Azerbaycan Coğrafi Konumu

Azerbaycan Coğrafi Konumu, coğrafi konumu itibariyle stratejik olarak kabul edilebilecek bir ülkedir. Ülke, coğrafi konum olarak, Rusya Federasyonu, Ermenistan, İran ve Gürcistan ile komşudur. Ülkenin Hazar Denizi’ne uzanan ve sınır olan doğu kısıdı da bulunmaktadır. Hazar Denizi kıyıları, ülkenin coğrafi özelliklerinde büyük bir zenginlik uyandırmaktadır. Denize kıyı olmanın avantajlarının başında, deniz bulunan petrol kaynaklarının ülkenin önemli gelirlerinden biri olmasıdır.

Ülke topraklarında ve kıyısında olan petrol ve doğalgaz kaynakları oldukça zengindir. Bu anlamda, Azeri petrolü dünya çapında önem taşımaktadır. Öte yandan, Özellikle yaz aylarında deniz kıyıları turizm anlamında çok canlanmaktadır. Bakü de yaşayan birçok Türk vatandaşı da yaz aylarında Bakü plajlarının keyfini çıkarmaktadır. Azerbaycan, Orta Asya ile Aysa arasında bulunmakla birlikte, bu yönüyle geçiş görevi gören bir ülkedir. Bu nedenle, havayolu ve karayolu bakımından zengin özellikler taşımaktadır.

Ülkenin Dışa Açılımcı Politisası

Ülkenin dışa açılımcı bir politika izlemesi de bu anlamda, ülkenin dışa açık konumda olmasını pekiştirmektedir. Öte yandan, ülkenin Kafkas Dağlarının bir bölümünde bulunması da coğrafi açıdan zengin olmasında etkilidir. Ayrıca, bu dağlar ülkeye ayrı bir güzellik katmaktadır. Bu anlamda, kış aylarında kayak tesislerinde kayak yapmak ve karın tadını çıkarmak mümkündür. Öte yandan, bahar aylarında ise, bu güzel yörelerde bulunan kaliteli tesislerde konaklama yapabilir, doğa ile baş başa anlar geçirebilirsiniz. Bu güzel ülke her zevke uygun özellikler taşımaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!