Azerbaycan Dili

Azerbaycan Dili

Azerbaycan dili hakkında çok zorlanmayan türk vatandaşları bu sayede hayatın her alanında kendilerine yer bulabilmektedirler.

Azerbaycan Dili

Azerbaycan Dili, Geçmişi ortak olan iki ülke arasındaki bağlamların çok kuvvetli olmasının bir diğer sebebi ise iki ülkenin aynı dini inanışları benimsemiş olmasıdır. Bu durum Azerbaycan da yaşayan Müslüman halkı çoğunlukta olmasından kaynaklanmaktadır. Azerbaycan ülkemizin yakın komşularından olduğu için iki ülke arasında bulunan zaman farkı yok denecek kadar azdır. İki ülke arasında saatlerden ötürü oluşabilecek herhangi bir sıkıntı bulunmaktadır. Azerbaycan dini inanışlarını bağlı ve bunu gerektiği gibi yaşayan bir ülkedir.

Müslümanların dini rahatlıkla yasabildikleri bir ülke olma özelliğine sahiptir. Asgari çalışma saatleri ülkemizde olduğu gibi Azerbaycan’da da günlük ortalama sekiz saat civarında bulunmaktadır. Bu ülkeye okumak amacıyla gelen Türk öğrencilerin en çok rahat etmesini sağlayan durum ise aynı dini inanış içerisinde olan bir ülkeye gidecek olduklarını bilmeleridir. Azerbaycan dini olarak çoğunluğun Müslümanlığı kabul ettiği ve Müslümanlığı güzelce yaşayan insanlardan meydana gelmektedir.

İki Ülke Arasındaki Ticari İlişkiler

Ülkemiz ve Azerbaycan’ın birbirine yakın iki komşu olmasından dolayı arada sadece 2 saatlik bir zaman fark bulunmaktadır. Saat farkının iki ülke arasında yürütülen işler açısından herhangi sıkıntı oluşturacak bir durumu söz konusu değildir. Bu sebepten ötürü iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde rahatça yürütülebilmektedir. Ülkede bulunan önemli iş adamlarını Müslüman olmasından ötürü Azerbaycan’da çok güzel mimariye sahip bol miktarda cami bulunmaktadır. Müslümanların ibadetlerini rahatça yapabilmeleri için gerçekleştirilmiş bu altyapı oradaki Türk öğrenciler için de öneli bir durumdur.

Azerbaycan’ın ulusal dili olan Azerice, 70 milyondan fazla kişinin konuştuğu bir Türk dilidir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinin ana dillerinden biridir ve Türkçe ve İran dilleriyle yakından ilişkilidir. 2011 nüfus sayımına göre Azerice, Türkiye’de Türkçe’den sonra en çok konuşulan ikinci dildir. Ancak, Azerbaycan’daki çoğu insan Azerice konuşur ve çok az Türkçe konuşur.

Modern Azerice selefinden önemli ölçüde farklıdır. Dil, 1990’larda Türkçeye ve diğer modern dillere daha yakın hale getiren büyük bir reform geçirdi. Öğretmenleri, yazarları ve politikacıları içeren üç yönlü bir reform süreci. Bu reform, dili çağdaş dünya ile güncel hale getirmek ve herkes için erişilebilir kılmak için tasarlandı.

Azerice edebiyat, milletin kültürel kimliğine büyük katkı sağlamıştır. Birçok yazar, yaratıcı fikirleri için onlara bir çıkış sağlayan Azerice yazmaktadır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de birçok roman ve öykü geçmektedir. Bu eserler, Azerbaycan’ın zengin kültürünü ve mirasını edebiyat yoluyla yansıtmaktadır. Esasen, Azerbaycanlı, her vatandaşın kültürel kimliğini oluşturan şeyin önemli bir parçasıdır.

Ne yazık ki İngilizce konuşanlar, arkaik üslubu nedeniyle Azerbaycan edebiyatını okumakta veya anlamakta zorlanıyorlar. Her kelimenin, cümle içinde nasıl kullanıldığına bağlı olarak en az iki veya üç farklı anlamı vardır. Azerbaycan-jinnaftarishiniyati’de yazılan edebiyatı anlamak için Azerbaycan tarihini ve kültürünü derinden anlamak gerekir. Temel olarak, benim gibi acemiler için Azerice öğrenmek zor!

Genel olarak, Azerice, Azerbaycanlıların dünya çapındaki kültürel mirasının önemli bir parçasıdır. Bu kadim dilde üretilen edebiyat, milli bilince büyük katkı sağlamakta ve Azerbaycan vatandaşları arasında uyum ve hoşgörüyü teşvik etmektedir. Ayrıca bu zor dili öğrenmek, Azerbaycanlı yazarların kaleme aldığı edebiyatı anlamamıza yardımcı olacaktır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!