Azerbaycan Genceser Mabedi

Azerbaycan Genceser Mabedi

Azerbaycan’ın en eski ve en önemli tarihi eserlerinden biri olan Azerbaycan genceser mabedi’ni mutlaka görmelisiniz. Sizleri tarihin en eski dönemlerine..

Azerbaycan Genceser Mabedi

Azerbaycan Genceser Mabedi, Azerbaycan tarihin kokusunu içinize çekebileceğiniz nadir ülkelerden birisidir. Gerek savunma sebebi ile yapılan kaleler gerekse halkın ibadet edebilmesine yönelik inşa edilen mabetler, günümüze kadar sapsağlam gelebilmesi başarmış tarihsel yapılardır. Diğer tüm tarihi eserlere gösterdiği hassasiyeti ile dünya gündeminde hak ettiği değeri alan Azerbaycan Genceser Mabedi ile de aynı ölçüde titiz biçimde ilgilenmektedir. Genceser Mabedi Alban havari kilisesinin ikametgâhı durumunda hizmet vermiş olup, 1238 yılında inşa edilmiştir.

Mabed kutsal varlıkların sembolize edildiği revaklar ile süslenmiş olup, mimarisi incelendiği zaman o zamanın en titiz çalışmalarının yapıda görülmesi mümkündür. Azerbaycan Genceser Mabedi ve diğer mabetlerine gösterdiği titiz ilgi sayesinde her yıl sayısız turisti kendisine çekmektedir. Gerek Azeri vatandaşlar gerekse yurtdışından ülkeye gelen turistler bu tür mabetleri görmeden ülkeden ayrılmak istememektedir.

Azerbaycan’ı Tercih Eden Gençler

Üniversite eğitim almak için Azerbaycan’ı tercih eden gençler de bu tür kültürel araştırmalar için bu tür tarihi yapıları ziyaret etmekte ve tarihi eksikliklerini bu yol ile gidermektedir. Azerbaycan genç nesillere yeni kuşaklara tarihi hakkında bilgileri tam olarak aktarabilmek adına yoğun biçimde çalışmalara başlanılmıştır. Yönetim tarafından bu tür projelere verilen destek sayesinde Azerbaycan tarihi mirasına sahip çıkabilmekte ve dünya mirası sayılabilecek bu tür tarihi kalıntı ve yapılar korunarak geleceğe aktarılmaktadır. Bu durumda daha birçok nesil Azerbaycan tarihi konusunda bilgi edinebilecektirler.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!