Azerbaycan Kış Mabedi

Azerbaycan Kış Mabedi

Hz. İsa döneminden kaldığına inanılan ve Aziz Yakov tarafından yapıldığı rivayet edilen Azerbaycan Kış Mabedi’ni mutlaka görmelisiniz.

Azerbaycan Kış Mabedi

Azerbaycan Kış Mabedi, ülkedeki tarihi yapılar içinde en çok ilgi göreni olarak değerlendirilmektedir. Bunda en büyük etken olarak Hristiyanlık için kutsal sayılan bir merkez olması gösterilmektedir. Kış mabedi rivayete göre İsa peygamberin yakın arkadaşı Aziz Yakov tarafından yaptırılmıştır. Hristiyanlığı yaymak için Azeri topraklarına gönderilen Aziz Yakov Albania bölgesinde Çola mevkiinde bir kilise yaptırmıştır. Bugünkü adı ile Şekil köyünde yükselen Mabed bu dönemden sonra İseviler tarafından kutsal mekânlar arasındaki yerini almıştır.

Azerbaycan Kış Mabedi zaman içinde tahrip olmuş, 1244 yılında Aziz Yelisev tarafından onarılmıştır. 1930’lu yıllara kadar hizmet veren Mabed, Alban kilisesinin kararı ile diğer dini yapılar gibi tasfiye edilmiş ve içindeki kitabeler silinmiştir. Aynı zamanda Mabed Alban kilisesine yüzyıllar boyunca ilim ve irfan yuvası olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Günümüzde Azerbaycan’da görülmesi gereken yerler arasında yer alan Kış mabedi her yıl sayısız turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle Hristiyan turistler bu kutsal mekânda dua etmek için uzun yollar kastedebilmektedir.

Olumlu Çalışmalar-Olumlu Sonuçlar

Azerbaycan Kış Mabedi ve diğer tarihi yapılar konusunda oldukça hassas bir tutum sergilemektedir. Resmi ve yerel yönetimler bu tür tarihi yapıların korunması ve isminin duyurulması için olumlu çalışmalar başlanmış olup, olumlu sonuçlar elde edilmeye başlanılmıştır. Azerbaycan ziyareti gerçekleştiren her turistin bu tür tarihi güzellikleri görmesi için teşvik edici uygulamalar yerine getirilmektedir.

Azerbaycan’ın Bakü şehrinde kış ayları kutlama zamanıdır. Aralık ayı Azerbaycan’da XAXAXAXAXA olarak bilinir ve Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin’in Moğol ordusunun elinde şehadetini anar. Bu olayı anmak için Bakü, bu ay boyunca XAXAXAXA Festivali adlı Noel benzeri bir festivale ev sahipliği yapıyor – bu buzlu manzaranın keskin güzelliği için mükemmel bir folyo.

Kış aylarında sıcaklık düşüyor ve insanlar evde kalıyor soğuktan korunmak için. Ayrıca okullar ve işletmeler soğuk mevsime hazırlık olarak faaliyetlerini durdurdu. Turistler bu süre zarfında şenlikleri ilk elden deneyimlemek ve bu ünlü şehrin neler sunabileceğini görmek için Bakü’ye akın ediyor. Festivalin alameti farikası, binaların tepesindeki buzdan heykellerin yarattığı devasa bir buz saçağı. Dev kar taneleri altında dans ederler ve geleneksel Azerbaycan danslarını sergilerler. Azerbaycan’ın ünlü Cascades’ini hiç görmemiş olanlar için bu harika bir fırsat olabilir.

Festival, insanlarda Noel duygusunu uyandırdığı için çok sayıda turisti kendine çekiyor. Bakü, büyük bir İslam liderinin şehadetinin anılması nedeniyle materyalist olmadan şenlikli bir atmosfere ev sahipliği yapıyor. Buz sarkıtlarından düşen kar, dans eden kardan adamlar ve çarpıcı ışıklar gibi süslemeler, müzik ve dans gösterileri için büyüleyici bir fon oluşturur. Ayrıca, türbede kış aylarında doğa hakimdir; dağdan gelen su buz sarkıtlarının arasından aşağı doğru akar ve muhteşem bir manzara oluşturur. Turistler, soğuk evlerine veya sıcak otellerine dönmeden önce bu tatil atmosferini içinize çekerler – ama ruhlarında biraz neşe vardır.

Ünlü Azerbaycan kış tapınağı – veya chesma – kutlama için mükemmel bir zemindir. Herhangi bir kişinin onun hakkında yazacak kadar etkileyici bulacağı büyüleyici bir manzara sunar. Ayrıca orada kış mevsiminde doğa hakim oluyor; dağdan gelen su buz sarkıtları arasından aşağı doğru akar ve muhteşem bir manzara yaratır – tıpkı daha soğuk iklimlerde yaşayan insanlar için bir kutlama havasının yaptığı gibi.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!