Azerbaycan Kış Mabedi

Azerbaycan Kış Mabedi

Hz. İsa döneminden kaldığına inanılan ve Aziz Yakov tarafından yapıldığı rivayet edilen Azerbaycan Kış Mabedi’ni mutlaka görmelisiniz.

Azerbaycan Kış Mabedi

Azerbaycan Kış Mabedi, ülkedeki tarihi yapılar içinde en çok ilgi göreni olarak değerlendirilmektedir. Bunda en büyük etken olarak Hristiyanlık için kutsal sayılan bir merkez olması gösterilmektedir. Kış mabedi rivayete göre İsa peygamberin yakın arkadaşı Aziz Yakov tarafından yaptırılmıştır. Hristiyanlığı yaymak için Azeri topraklarına gönderilen Aziz Yakov Albania bölgesinde Çola mevkiinde bir kilise yaptırmıştır. Bugünkü adı ile Şekil köyünde yükselen Mabed bu dönemden sonra İseviler tarafından kutsal mekânlar arasındaki yerini almıştır.

Azerbaycan Kış Mabedi zaman içinde tahrip olmuş, 1244 yılında Aziz Yelisev tarafından onarılmıştır. 1930’lu yıllara kadar hizmet veren Mabed, Alban kilisesinin kararı ile diğer dini yapılar gibi tasfiye edilmiş ve içindeki kitabeler silinmiştir. Aynı zamanda Mabed Alban kilisesine yüzyıllar boyunca ilim ve irfan yuvası olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Günümüzde Azerbaycan’da görülmesi gereken yerler arasında yer alan Kış mabedi her yıl sayısız turist tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle Hristiyan turistler bu kutsal mekânda dua etmek için uzun yollar kastedebilmektedir.

Olumlu Çalışmalar-Olumlu Sonuçlar

Azerbaycan Kış Mabedi ve diğer tarihi yapılar konusunda oldukça hassas bir tutum sergilemektedir. Resmi ve yerel yönetimler bu tür tarihi yapıların korunması ve isminin duyurulması için olumlu çalışmalar başlanmış olup, olumlu sonuçlar elde edilmeye başlanılmıştır. Azerbaycan ziyareti gerçekleştiren her turistin bu tür tarihi güzellikleri görmesi için teşvik edici uygulamalar yerine getirilmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!