Azerbaycan Hazar

Azerbaycan Hazar

Muhteşem konumu ile insanlara adeta bir görsel şölen sunan Azerbaycan hazar bölgesi tabiat ananın tüm güzelliklerini gözler önüne sunmaktadır.

Azerbaycan Hazar

Azerbaycan Hazar, coğrafi konum olarak birçok ülkeden çok daha şanslı konumdadır denilebilir. Bunu açmak gerekirse aynı anda hem denize hem de dağlara sahip olmak, kumsaldan ovaya uzanma imkânı her bölge için geçerli olmamak ile birlikte Azerbaycan’da bu mümkündür. Azerbaycan Hazar Denizi’ne kıyısı olup, en büyük limanı Bakü’den Hazar Denizi’ne açılan kapısıdır. Birçok toplulukta Hazar Denizi’nin deniz mi göl mü olduğu konusunda tartışmalar yaşanması ile birlikte Hazar Denizi’nin Azerbaycan’ın en hareketli noktalarından birisi olduğu da su götürmez gerçekler arasındadır.

Azerbaycan’ın dış dünya ile en sık kullandığı yol olan deniz yolunda yararlandığı Hazar Denizi’nde ortalama 950 bin km uzunluğunda kıyı şeridine sahiptir. Başta Bakü olmak üzere birçok deniz kıyısı şehri bulunan Azerbaycan Hazar Denizi şehirleri: Astara, Şahmaz, Haçmaz, Lenkeran ve Sumgayıttır. Azerbaycan Hazar Denizi’nden sadece ulaşım yönünde yararlanmamakta, diğer nimetlerinden de yararlanmaktadır. Özellikle fosil yakıt çıkartılmasında Hazar denizinden yararlanan ülke ekonomisine kattığı olumlu etki büyüktür. Ayrıca deniz ürünleri konusunda da Hazar Denizi bereketli bölgelerden birisidir.

Mersin Balığı Türlerinin Bolluğu

Denizde mersin balığı türlerinin bol olması bu yönde atılımların gerçekleşmesine de etkili olmuştur. Birçok işletme Hazar Denizi’nden çıkan bu nimetlerin işlenip ekonomiye kazandırılmasında etkili olmaktadır. Hazar Denizi, Azerbaycan için oldukça önemli olup gerek turizm yönünden gerekse ekonomi yönünden ülkeye katkısı oldukça büyüktür.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!