Azerbaycan Ekonomisinin Dünya Piyasalarindaki Durumu

Azerbaycan Ekonomisinin Dünya Piyasalarindaki Durumu

Azerbaycan ekonomisinn dünya piyasalarında ki durumunun da oldukça saygın olması ülkeye olan ilgini sürekli artmasını sağlamaktadır.

Azerbaycan Ekonomisinin Dünya Piyasalarindaki Durumu

Azerbaycan Ekonomisinin Dünya Piyasalarindaki Durumu, Son yıllarda dünya borsalarında manatın hızlı yükselişi dikkat çekmektedir. Yatırımcıların uzun vadede gelir elde etmek amacıyla manata yatırım yapmasının temel sebebi uzun dönemde kar getirisinin yüksek olmasıdır. Bu nedenden ötürü Azerbaycan ekonomisi uzun dönem yatırımcılar için önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Ülkeye gelen öğrencilerin ülkenin bu durumdan faydalandıkları da görülüyor. Ucuz ve kaliteli eğitim için bir numaralı ülke olma yolunda hıza ilerlemektedir.

Ülke içerisinde gıda sektörüne fazlaca bir yatırımın bulunmaması bunu temel sebepleri arasındadır. Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar. Son yıllarda çok sayıda üniversite öğrencisi daha kaliteli bir üniversite eğitimini ülkemizdeki aynı eğitim harcamalarıyla alabilmek için bu ülkeyi tercih etmektedirler. Fiziki olarak incelendiğinde küçük bir yapısı olan Azerbaycan, önemli iş adamlarıyla birlikte ülke ekonomisini büyütmeye çalışmaktadır.

Girişimcilere Verilen Destek

Ülkede girişimcilere verilen destek diğer ülkelere örnek olması gereken düzeydedir. Bu ülkede yaşayan bazı önde gelen girişimciler zaman zaman bizim ülkemize de yatırımlarda bulunmaktadır. Ülkenin coğrafi yapısından ötürü tarım yapmaya uygun bir yapısı olsa da bu durum Azerbaycan ekonomisinde hak ettiği yeri bulamamıştır. İnsanlar daha çok ithal edilen ürünleri kullanmakta ve yeme içme ihtiyaçlarını dışarından gelen bu ürünlerle karşılamaktadırlar. Ülkenin etrafında bulunan çok sayıda gıda üretişi komşularının olması gıda masraflarının da minimum olmasına zemin hazırlamaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!