Azerbaycan Milli Konservatuarı

Azerbaycan Milli Marşı

Ilk olarak 1920 yılında kabul edilen ve o günden bu yana ülke halkı için son derece önemli olan Azerbaycan milli marşı ülkenin bağımsızlığının en önemli..

Azerbaycan Milli Marşı

Azerbaycan Milli Marşı, Bir milletin değerlerini bayrak ve özel milli marşı belirler. O millet ile bağdaşır ve ayrılmaz bir bütün haline gelir. Dünyadaki her milletin hiç şüphesiz bir marşı ve bayrağı vardır. Kardeş ülke Azerbaycan milli marşı ise; 30 ocak 1920 senesinde bir yarışma sırasında seçilerek kabul edilmiştir. Ülke 28 Nisan 1920 senesinde Sovyet yönetimi içerisine girmesinden dolayı bir süre kullanılamamıştır.

Daha sonrasında 27 Mayıs 1992 yılında bağımsızlığını kazanarak 1918 senesinde kısa süreliğine bağımsızlığını kazandığı sırada kullandığı marşı Azerbaycan milli marşı olarak ilan edilmektedir. Burada bir milletin hürriyetinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Yıllar sonra bağımsızlığını kazanan Azerbaycan sözleri Ahmed Cevad ve bestesi Üzeyir Hacıbeyov’a ait olan marşın sözleri oldukça anlamlıdır. İlk mısraları şu şekildedir; Azerbaycan! Azerbaycan! Ey karaman evladın şanlı vatanı! Senden ötürü can vermeye cümle hazırız! Diye devam ediyor. Oldukça anlamlı ve hayran bırakan mısraları vardır. Türk ve Müslüman yapısını taşıyan marşın dizelerini okudukça kesinlikle daha da ilginizi çekecektir.

Azerbaycan Milli Marşı Mısraları

Azerbaycan milli marşı mısralarında “sen olasın gülistan” ”sana her an can kurban!” “namusunu hıfzetmeye” “bayrağını yükseltmeye” şeklinde devam etmesi daha da duygulandırıyor. Bağımsızlığın çok önemli olduğunun büyük bir örneği olan Azerbaycan milli marşı son derece değerlidir. Uzun seneler boyunca bağımsızlığını kazanmak için büyük mücadele eden ülkenin değerleri son derece dikkat çekmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!