Azerbaycan Milli Konservatuarı

Azerbaycan Milli Marşı

Ilk olarak 1920 yılında kabul edilen ve o günden bu yana ülke halkı için son derece önemli olan Azerbaycan milli marşı ülkenin bağımsızlığının en önemli..

Azerbaycan Milli Marşı

Azerbaycan Milli Marşı, Bir milletin değerlerini bayrak ve özel milli marşı belirler. O millet ile bağdaşır ve ayrılmaz bir bütün haline gelir. Dünyadaki her milletin hiç şüphesiz bir marşı ve bayrağı vardır. Kardeş ülke Azerbaycan milli marşı ise; 30 ocak 1920 senesinde bir yarışma sırasında seçilerek kabul edilmiştir. Ülke 28 Nisan 1920 senesinde Sovyet yönetimi içerisine girmesinden dolayı bir süre kullanılamamıştır.

Daha sonrasında 27 Mayıs 1992 yılında bağımsızlığını kazanarak 1918 senesinde kısa süreliğine bağımsızlığını kazandığı sırada kullandığı marşı Azerbaycan milli marşı olarak ilan edilmektedir. Burada bir milletin hürriyetinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Yıllar sonra bağımsızlığını kazanan Azerbaycan sözleri Ahmed Cevad ve bestesi Üzeyir Hacıbeyov’a ait olan marşın sözleri oldukça anlamlıdır. İlk mısraları şu şekildedir; Azerbaycan! Azerbaycan! Ey karaman evladın şanlı vatanı! Senden ötürü can vermeye cümle hazırız! Diye devam ediyor. Oldukça anlamlı ve hayran bırakan mısraları vardır. Türk ve Müslüman yapısını taşıyan marşın dizelerini okudukça kesinlikle daha da ilginizi çekecektir.

Azerbaycan Milli Marşı Mısraları

Azerbaycan milli marşı mısralarında “sen olasın gülistan” ”sana her an can kurban!” “namusunu hıfzetmeye” “bayrağını yükseltmeye” şeklinde devam etmesi daha da duygulandırıyor. Bağımsızlığın çok önemli olduğunun büyük bir örneği olan Azerbaycan milli marşı son derece değerlidir. Uzun seneler boyunca bağımsızlığını kazanmak için büyük mücadele eden ülkenin değerleri son derece dikkat çekmektedir.

Azerbaycan milli marşına ‘Azerbaycan, Azerbaycan’ denir ve Şirazedin Ş tarafından Bakü’nün minaresi ve minaresi yardımıyla yazılmıştır. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bir yıl sonra ve Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan etmesinden üç yıl önce, 2 Kasım 1991’de kabul edilmiştir. Marş, ülke halkının yurtsever duygularını ifade eden dört ayetten oluşmaktadır. Eski bir Türk türküsünün nağmesinde söylenir.

İstiklal marşı Şirazedin Ş tarafından Bakü’nün minaresi ve minaresinin yardımıyla yazılmıştır. Minare, İstiklal Marşı’nı yazarken şairlere referans olmuştur. Çünkü özgürlük ve bağımsızlığın sembolüdür. Aslında, Türkler kendi minarelerini yapmak için Konstantinopolis’in kilisesini yıktıkları için aynı zamanda bir devrim sembolüdür. Bu nedenle şairlerin Azerbaycan milli marşını oluştururken onu ilham kaynağı olarak kullanmaları şaşırtıcı değildir.

Mevcut marşın sözleri Azerbaycan’ın Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasından dokuz yıl sonra 2000 yılında yapılan bir referandumla onaylanmıştır. O zaman, oy kullananların yüzde 98’i şarkı sözlerinde yapılan değişiklikleri onayladı. 1991’deki orijinal şarkı sözleri, hem bağımsızlığı hem de birliği temsil ettikleri için korundu. Her iki yön de ‘Tek halk, tek millet’ çizgisiyle aktarılıyor. Ayrıca, ‘Tek bayrak’ ülkenin hem Rusya’dan hem de İran’dan bağımsızlığını ve aynı zamanda Azerbaycan’ın diğer tarihsel müttefiki olan Türkiye’ye olan ortak bağlılığını ifade eder.

Marşa eşlik eden bayrak, ülkenin selefi tarafından kullanılan bayrakla aynıdır. Azerbaycan bayrağının üstte kırmızı ve altta mavi olmak üzere iki yatay çizgisi vardır. Beyaz bir şerit, bu iki şerit boyunca açılı olarak geçer ve kırmızı bir daire içinde bir X oluşturur. Bu beyaz X’in tepesinde, altındaki beyaz X’e doğru yukarıyı gösteren mavi bir trident duruyor. Bu trident, Azerbaycan geleneğinde güç, barış ve refahın sembolü olarak tanımlanan üç şeyden biridir. Diğerleri arasında kan dökmeden gücü, savaşsız diplomasiyi ve yoksulluk olmadan ekonomik kalkınmayı temsil ederler.

Azerbaycan’ın milli marşı, Azerbaycan kültürünün hem tarihi geleneğini hem de çağdaş gururunu ifade eder. Türkiye ve İran ile yüzyıllar öncesine dayanan kardeşlik bağlarının yanı sıra vatanseverliği de vurgular. Her yeni nesilde müzisyenler yurttaşları şarkılarla vatanseverlik konusunda bilgilendiriyor. Bunu, bağımsız bir Azerbaycan’daki fedakarlıklarını ve zaferlerini simgeleyen çok sevilen bir milli marşla yapıyorlar.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!