Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan’da yer alan en önemli tarihi yapılardan biri de Azerbaycan köroğlu kalesidir. Özellikle sınır güvenliğini sağlamak için yapılmış olan bu yapı..

Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan Köroğlu Kalesi, Azerbaycan birbirinden etkileyici kaleler ile yüzyıllar boyu sınırlarının güvenliğini sağlamış ve düşmanlarına gözdağı vermiştir. Her bir kalenin değeri diğerinden aşağı olmayan Azerbaycan Köroğlu Kalesi de aynı derecede önemli görevlerde bulunmuş ve görevini başarı ile ifa etmiştir. Köroğlu Kalesi Gedebey ilçesinin Kel köyünde inşa edilmiştir. Kale her zaman göze çarpan Azeri mimarisinden uzak sıradan ve kaba taşlar ile inşa edilmiş olmasına rağmen oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahiptir.

Köroğlu’nun yaşadığı dönemden çok daha öncesinde inşa edildiği tahmin edilen yapının Köroğlu’nun sığınağı durumunda hizmet sunmuştur. Kale yüksek ve dağlık arazide bulunuyor olmasının getirdiği avantajları iyi biçimde değerlendirmiş ve tarihteki görevini tamamlamıştır. Azerbaycan Köroğlu Kalesini her yıl sayısız turist ziyaret etmektedir. Gerek Azeri halkı gerekse yurtdışından gelip Azerbaycan’ı gezen turistlerin gidip görmesi gerek mekân Azerbaycan’da eğitim gören üniversite eğitimi alan öğrenciler tarafından da ilgi ile takip edilmektedir.

Tarihe Meraklı Olan Üniversite Öğrenciler

Özellikle tarihe meraklı olan üniversite öğrencileri bu yönde açlıklarını bu tür tarihi yapıları inceleterek ve araştırarak giderebilmektedir. Azerbaycan yüzyıllar boyu sanata ve mimariye olan hassas tavrını bu tür tarihi binaları ve yapıları korurken de muhafaza etmiştir. Yaşadığı sıkıntılı dönemlere rağmen Köroğlu Kalesi diğer kaleler ve türbelerde hala oldukça iyi durumda günümüze gelebilmiş ve dünya mirası olabilecek özellikleri saye3sinde bu yönde ilgi duyanlara yarımcı olabilmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!