Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan’da yer alan en önemli tarihi yapılardan biri de Azerbaycan köroğlu kalesidir. Özellikle sınır güvenliğini sağlamak için yapılmış olan bu yapı..

Azerbaycan Köroğlu Kalesi

Azerbaycan Köroğlu Kalesi, Azerbaycan birbirinden etkileyici kaleler ile yüzyıllar boyu sınırlarının güvenliğini sağlamış ve düşmanlarına gözdağı vermiştir. Her bir kalenin değeri diğerinden aşağı olmayan Azerbaycan Köroğlu Kalesi de aynı derecede önemli görevlerde bulunmuş ve görevini başarı ile ifa etmiştir. Köroğlu Kalesi Gedebey ilçesinin Kel köyünde inşa edilmiştir. Kale her zaman göze çarpan Azeri mimarisinden uzak sıradan ve kaba taşlar ile inşa edilmiş olmasına rağmen oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahiptir.

Köroğlu’nun yaşadığı dönemden çok daha öncesinde inşa edildiği tahmin edilen yapının Köroğlu’nun sığınağı durumunda hizmet sunmuştur. Kale yüksek ve dağlık arazide bulunuyor olmasının getirdiği avantajları iyi biçimde değerlendirmiş ve tarihteki görevini tamamlamıştır. Azerbaycan Köroğlu Kalesini her yıl sayısız turist ziyaret etmektedir. Gerek Azeri halkı gerekse yurtdışından gelip Azerbaycan’ı gezen turistlerin gidip görmesi gerek mekân Azerbaycan’da eğitim gören üniversite eğitimi alan öğrenciler tarafından da ilgi ile takip edilmektedir.

Tarihe Meraklı Olan Üniversite Öğrenciler

Özellikle tarihe meraklı olan üniversite öğrencileri bu yönde açlıklarını bu tür tarihi yapıları inceleterek ve araştırarak giderebilmektedir. Azerbaycan yüzyıllar boyu sanata ve mimariye olan hassas tavrını bu tür tarihi binaları ve yapıları korurken de muhafaza etmiştir. Yaşadığı sıkıntılı dönemlere rağmen Köroğlu Kalesi diğer kaleler ve türbelerde hala oldukça iyi durumda günümüze gelebilmiş ve dünya mirası olabilecek özellikleri saye3sinde bu yönde ilgi duyanlara yarımcı olabilmektedir.

Ortadoğu’da bulunan Azerbaycanlar, karmaşık kültürleri ve mimari şaheserleri ile tanınırlar. Böyle bir şaheser, eski Azerbaycan Köroğlu Kalesi’dir. Azerbaycan Köroğlu Kalesi, tarih ve cazibe dolu büyüleyici bir yerdir. Yüzyıllar boyunca savaşlardan, depremlerden ve mimaride değişen modalardan kurtuldu. Aslında, dünyanın en eski kalelerinden biridir ve bugüne kadar turistler arasında oldukça popülerdir.

Azerbaycan Köroğlu Kalesi, Azerbaycan’da bir tepenin üzerine inşa edilmiş bir ortaçağ kalesidir. Dünyanın en güzel kalelerinden biridir. Üst ve alt koğuş olmak üzere iki bölümden oluşur. Her koğuşun bir kulesi, kemerli bir avlusu, bir giriş kapısı ve gizli bir kaçış yolu vardır. Bir zamanlar kalenin içinde bir kilise vardı, ancak kalenin tarihi boyunca bir noktada kaldırıldı. Kalenin içi hayvanları, askerleri ve diğer tasarımları betimleyen süslü taş oymalarla kaplıdır. Kalede ayrıca bir mutfak, yaşam alanları ve depolar bulunmaktadır.

Kalenin adı, 12. yüzyılda Azerbaycan’ın başkenti Bakü’yü kuran “Arap” (veya “yabancı”) Kaab’dan gelmektedir. Oluj eki Türkçe’de ‘kale’ anlamına gelir; koroğlu Türkçe’de de ‘güzel’ anlamına gelir: ‘güzel Kaab’ ismi buradan gelir. Kaab, bu ünlü kaleyi inşa etmek için yerleşmeden önce birkaç yıl Bakü’de yaşadı. Asıl amaçları bölgeyi yağmacı kabilelerden korumaktı. Ancak, kısa süre sonra yeni evlerine o kadar bağlandılar ki, onu çiftçilik yapmaya ve duvarları içinde yaşamaya başladılar. Sonuç olarak, üst ve alt koğuşlar sonunda hem konut odalarına hem de tarım ekipmanlarına ev sahipliği yaptı.

Azerbaycan Köroğlu Kalesi, 2.000 yıldan fazla bir süredir kesintisiz olarak iskan edilmiştir. Son zamanlarda, İtalya’dan arkeologlar kalede kapsamlı araştırmalar yaptılar ve Helenistik Dönem’e (MÖ 323-30) ait çanak çömlek ve seramik figürinler keşfettiler. Bu heykelciklerin bazıları, 1000 yıldan uzun bir süre sonra Romalılar tarafından işgal edilerek ateşe atıldıktan sonra bile hayatta kaldı. Pek çok kişi, bu heykelciklerin Bakü’nün duvarlarının görüş alanı içindeki antik bir Yunan şehri olan Trellis IV’ün heykellerini tasvir ettiğine inanıyor. Sonuç olarak bu figürinler, Bakü’nün kalenin inşasından önce de aktif bir ticaret merkezi olduğunu ortaya koymaktadır.

Azerbaycan Köroğlu evlerinin stratejik konumunu o kadar iyi biliyorlardı ki, bir zamanlar avlu döşeme tahtalarının altından gizli bir tünelden bir kaçış yolu inşa etmişlerdi. Bu güne kadar, turistler bazen bu kaçış yolunu geceleri tek başına kalenin gizli odalarını keşfederken keşfedeceklerdir. Bu antik kalenin bir başka ilginç özelliği de, bir zamanlar sakinlerini istilacı kabilelerden nasıl koruduğudur – tıpkı modern tahkimatların insanları düşman saldırılarından veya doğal afetlerden koruması gibi.

Azerbaycan Körogly Kalesi, Avrasya’daki en eski yerleşim kalelerinden biridir ve Azerbaycan’ın en güzel tarihi yerlerinden biridir. Bakü tarihinin bir bölümünü koruduğu ve aynı zamanda yıl boyunca orada yaşayanlar için konforlu konaklama imkanı sunduğu için bugün turistler için en popüler destinasyonlardan biri olmaya devam ediyor. İster hayrete düşmek ister bu eşsiz yeri kendiniz keşfetmek isteyin, buranın size sunacağı çok şey olduğunu göreceksiniz!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!