Azerbaycan Bayrağı Anlamı

Azerbaycan Bayrağı Anlamı

Her millet gibi azeri halkı da bayrakları konusunda çok hassas davranmaktadırlar. Bu sebeple Azerbaycan bayrağı anlamı hakkında araştırma yapan kişiler..

Azerbaycan Bayrağı Anlamı

Azerbaycan Bayrağı Anlamı, Azerbaycan halkı özgürlüğü kazandıktan sonra kendilerine ait olan bayraklarının oluşturmuşlardır. Azerbaycan özgürlüğü temsil eden bu bayrak konusunda Azerbaycan halkı çok hassas davranmaktadır. Azerbaycan bayrağı ’da üç farklı renkten oluşan ve tarihi bir anlamı olan bayraktır. Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir. Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır. Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler.

Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Bu ülkeye üniversite eğitimi ve öğrenimi almak için giden Türk öğrencilerin deneyimlediklerine göre Azeri halkı Azerbaycan bayrağı ve bayrağa saygı konusunda son derece hassas bir milletmiş. Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir. Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır. İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir.

Türk Kardeşliği

Ülkelerin ortak bir tarihi yapıdan gelmesi, eskiden aynı milletin vatandaşı olmaları kardeşliğin her gün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Azerbaycan son yıllarda katıldıkları yurt dışın yarışmalarında gösterdikleri başarılarla ülkelerinin bayraklarını tüm dünyanın bilmesini sağlamaktadır. İş adamlarının ülkelerinin tanınırlığı arttırmak için yaptığı çalışmalar son yıllarda oldukça yoğun devam etmektedir.

Azerbaycan bayrağı, iki dikey şeritle ayrılmış üç yatay şeritten oluşur. Bu desende kırmızı, beyaz ve mavi renkler düzenlenmiştir. Bayrağın tasarımı Azerbaycan armasına dayanmaktadır. Üzerinde ay ve yıldız bulunan bir kalkandan oluşur. Her ikisi de İslam’ın geleneksel sembolleri olan hilal yeni başlangıçları ve yıldız umudu temsil eder. Üç yatay şerit ülkenin toprak bütünlüğünü temsil ederken, iki dikey şerit ulusun tek bir bayrak altında birleşmesini temsil ediyor.

‘Bakhtiār’ adı, ‘standart’ anlamına gelen Arapça ‘bakhtiariyya’ kelimesinden geliyor. Efsaneye göre Hasan Əsədi, bir gece içki içtikten sonra Sultan Valin Kamalan I (günümüz Azerbaycan’ında bir devlet) için bir bayrak yapıyormuş gibi yaptı. İlham kaynağı olarak bir yorgan kullandı. Ancak, ‘bakhtiari’ kelimesinin kökeni hakkındaki tek teori bu değildir. Başka bir teori, bunun Farsça “imparator” anlamına gelen “badshahi” kelimesinden gelmesidir. Etimolojik kökleri ne olursa olsun, askeri bir standart hakkında bir metafor kullanmak, esas olarak süvarilerden oluşan bir ordu için anlamlıdır. Bunun nedeni, atların sürekli dikkat gerektirmesi ve önlerinde tutularak motive edilmeleri gerektiğidir. Ayrıca onları düzende tutacak ve hareketlerini yönlendirecek bir liderleri olmalı.

Üç yatay şerit Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü temsil ediyor. Hem sınırlarının içinde hem de dışında, bütünlüğü içinde ulusu temsil ederler. Her grup ülkenin yarısını temsil eder; kırmızı bant batıyı, beyaz ortayı, mavi ise doğuyu temsil eder. Mavi adaleti, beyaz ise saflığı temsil eder; birlikte, bunlar birlik ve barışı temsil eder. Her bant ayrıca dikey çubukların her iki yanından uzanan iki kavisli uç vuruşuna sahiptir. Bu, her bir bandı bayrağın her bir kenarına doğru uzatır, böylece her iki tarafa doğru esniyormuş gibi görünür. Aslında bu esnetme eylemi, Azerbaycan’ın hem komşu ülkelerle hem de dünyadaki diğer milletlerle iyi ilişkiler kurma arzusunu sembolize ediyor.

Bakhtiār için referans kütüphaneciliğinde yapılan ikinci tanım, ‘hazır’ anlamına gelmesidir. Bu anlamda bakhtiâr, birisi veya başka bir şey tarafından kullanıma veya tüketime hazır hale getirilen bir eşyayı ifade eder. Meselâ, bir kimse size yemek yedirirse, onu sizin için bakhtiār yapar, tüketmeniz için hazır hale getirir. Bu anlam aynı zamanda görevlerinizi daha etkili bir şekilde yerine getirebilmeniz için ihtiyaçlarınızla ilgilenen biri ile de ilgilidir – iş vardiyanız sırasında yemek yiyebilmeniz için size yiyecek getirmek gibi. İşinize saygı göstermek için, yemeğinizi bitirdiğinizde ona teşekkür etmelisiniz – okulda akşam yemeğini atlamamak için annenizin size çocukken akşam yemeği getirdiğinde yaptığı gibi. Akşam yemeğiniz, yemeye hazır olduğunuzda hazır olur!

Azerbaycan bayrağı, Türkçe’de Bakhtiar ve Azerbaij Band’de (Azerbaycan arması) Koke olarak da bilinir. Adını Türkçede Bakhtiar Khan olarak bilinen Fath Ali Shah Qajar’dan alır. Bu ünlü Şirvanlı lider, Kaçar Hanedanlığı (İran İmparatorluğu dönemi) döneminde halkının ve Kafkasya’daki Türk kabilelerinin halk desteğiyle 1820’de Bakü’de Rus çarlık kuvvetlerine karşı bir ayaklanma başlattı. Daha sonra kendi birlikleri tarafından ihanete uğradı ve lideri hâlâ Gavrilo Princip olan Jön Türk Devrimi kapsamında Gavrilo Princip’in planına göre 11 Ağustos 1820’de 45 yaşında Bakü Sarnıçlarında Ruslar tarafından vahşice öldürüldü!

Sıra dışı adından benzersiz bayrak tasarımına kadar Azerbaycan’ın daha fazlasını öğrenmek isteyenlere sunacağı çok şey var.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!