Azerbaycan Gulustan Kalesi

Azerbaycan Gulustan Kalesi

Eski kaleleri ile ünlü olan Azerbaycan’da tarihin en önemli simgelerinden biri de Azerbaycan gulustan kalesidir. Her sene birçok kişinin ziyaret ettikleri..

Azerbaycan Gulustan Kalesi

Azerbaycan Gulustan Kalesi, Azerbaycan tarihin ilk dönemlerinden bu yana her daim insanların ilgisini çeken ve yerleşme isteği duyduğu bölgelerden birisidir bu durumda ülkeye olan saldırılarda kaçınılmaz olmuştur. Ancak millet olarak tedbirli tutum sergileme yeteneğine sahip olan Azeriler, birbirinden üstün savunma sistemleri geliştirmiş ve bu yollar ile ülkelerinin toprak bütünlüğünü korumayı amaç edinmişlerdir. Özellikle ülkedeki kalelerin sayısının çokluğu bu durumu gözler önüne sermektedir. Gülüstan Kalesi de bu kalelerden en önemlilerinden birisidir.

Azerbaycan Gülüstan Kalesi bu günkü adı ile Goranboy ilçesinde inşa edilmiştir. Kale günümüze sağlam olarak ulaşamamış ancak bazı kalıntılar zamana yenilmemiştir. İnşa tarihi tam olarak bilinmemek ile birlikte bu yönde yapılan araştırmalar neticesinde Kafkasya Albanyası dönemine ait olduğu öne sürülmektedir. Kale kaba taşlardan yapılmış olmasına rağmen üstün düzeyde savunma kabiliyetine sahip olarak hizmet sunmuştur. Tarihte önemli yer tutan Gülüstan anlaşmasına ev sahipliği yapan kalede nehre ulaşan gizli yollar tespit edilmiştir.

Tarihi Bina ve Kaleler

Kalıntı halindeki Gülüstan Kalesinin içinde yerleşim birimleri ve su sarnıçları günümüzde görülebilecek mekânlardır. Azerbaycan’ın tarihine karşı sergilediği hassas tutum bu tür tarihi bina ve kalelerin korunmasında etkili olmaktadır. Yönetim bu yönde çalışmalara destek vermekte ve bu çalışmaların olumlu sonuçları elde edilmeye başlanılmıştır. Turizm alanında yapılan olumlu atılımlar neticesinde tarihe olan titiz davranış kendisini bu tür yerlerde göstermektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!