Azerbaycan Merdekan Kalesi

Azerbaycan Merdekan Kalesi

Ilk olarak 14ncü yüzyılda yapılan ve Azerbaycan’ın başkenti merdekan’da yer alan Azerbaycan merdekan kalesi ülkenin en önemli simgelerinden biridir.

Azerbaycan Merdekan Kalesi

Azerbaycan Merdekan Kalesi, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’nün Merdekan Kasabasında bulunmaktadır. Bu yapı oldukça tarihi olup, eski Azeri uygarlığının zengin izlerini taşımaktadır. Kale dört köşe şeklinde inşa edilmiştir. Yapım tarihi ise, 14. yüzyılın ortalarında uzanmaktadır. Şirvanşah Manuçehr’in oğlu Şirvanşah Ahsitan tarafından yaptırılmıştır. Bu kalenin yapılma amacı aslında bir zafer kutlamasıdır. Ahsitan’ın düşmana karşı aldığı zaferlerin bir kutlaması ve simgesi olarak yaptırılmıştır. Birçok ihtiyaç sahibinin de sığındığı ve barındığı bir yapı olarak da önem taşımaktadır.

Günümüzde kadar büyük ölçüde korunarak gelmesi, turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu nedenle, Baküye gelenler mutlaka bu özel ve tarihi yapıyı görmek için Merdekan’a gitmektedir. Öte yandan, yapı Azerilerin de mutlaka gördükleri bir eserdir. Kalenin yüksekliği 22 metredir. İç kısmı beş bölüme ayrılmaktadır. Bu özel yapıyı ister tek başınıza, ister grup halinde rehber eşliğinde görebilirsiniz.

Merdekan’a Ulaşım

Bakü’nün her yerinden temel ve genel ulaşım araçları ile Merdekan’a gitmeniz mümkündür. Bu ülkede öğrenci olarak veya iş amacıyla konaklıyor olabilirsiniz. Bu durumda mutlaka bu tarihi yapıyı ve Bakü de bulunan diğer tarihi yapıları görmelisiniz. Bu şekilde, bulunduğunuz ülke hakkında daha sağlıklı bilgiler de edinebilirsiniz. Mutlaka bu güzel ülkenin imkanlarından yararlanın ve tarihi güzelliklerini görmeyi ihmal etmeyin. Son derece etkileneceksiniz. Ülke size güzel anılar bırakacaktır. Bu nedenle, Merdekan Kalesi gibi özel yapıları görmelisiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!