Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi

13ncü yüzyıl da mimar Masud Ibn Davut tarafından inşa edilen ve şu an Azerbaycan’ın en önemli tarihi eserlerinden biri olan Azerbaycan kız kalesini..

Azerbaycan Kız Kalesi

Kız Kalesi, hem Bakü’nün, hem de Azerbaycan’ın en özel tarihi yapılarından biridir. Geçmişte,Hazar Denizi, surların eteklerine kadar varmaktaydı. Günümüzde ise, denizin dolması ile biraz uzaklaşmış konumdadır. Ancak, yine de bütün güzelliği ile varlığını sürdürmektedir. Hem Azeri halkının, hem de ülkeye gelen turistlerin mutlaka görmek istedikleri yapılardan biridir. Bu yapı, 13. yüzyılda, mimar Masud İbn Davut tarafından inşa edilmiştir. Kulenin gövde kısmı kireç taşından inşa edilmiştir. 27 metre uzunluğa sahiptir.

Azerbaycan Kız KalesiKaleyi yapan mimar bilinmekle birlikte, aslında tam olarak nasıl yapıldığı ve nedeni bilinmemektedir. Bu anlamda, halk arasında birçok rivayet dolaşmaktadır. Denize yakın konumda bulunan yapı, Bakü’nün en özel simgelerinden biridir.Şu anda kalenin bulunduğu alan deniz kenarı parkı veya bulvarı olarak geçmektedir. Bu özel ve benzersiz yapı halen Unesco’nun dünya mirası listesinde olup, özel koruma altındadır.

Tesisler Ve Gezi Alanları

Kalenin bulunduğu alanda, halkın ve turistlerin zaman geçirmeleri için özel hazırlanmış tesisler ve gezi alanları da bulunmaktadır. Bu sayede, hem kentin bu güzel alanını gezebilir, Kız Kalesini yakından görebilir, Hazar Denizi kıyısında kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Burada bulunan hediyelik eşya dükkanlarından sevdikleriniz için hatıra amaçlı küçük armağanlar da alabilirsiniz. Bu özel ve tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz. Görmeden Azerbaycan ve Bakü’den kesinlikle ayrılmamalısınız. Çok etkilenecek ve bu romantik yapının hikayesini gerçekten çok merak edeceksiniz.

Bakun olarak da bilinen Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir. Hazar Denizi’nde bulunan Bakü, zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Dünyanın en büyük sanat galerileri kümesinin yanı sıra dünyanın en büyük halk kütüphanelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Bakü aynı zamanda önemli bir ulaşım merkezidir ve hem yerel hem de uluslararası yolcuları ağırlamak için çok sayıda otel ve restorana sahiptir.

Bakü önemli bir ticaret merkezidir ve birçok üretim tesisini içerir. Şehrin ulaşım sistemi onu Azerbaycan’ın tüm bölgelerine ve ayrıca Rusya, İran ve Türkiye’ye bağlar. Bakü Uluslararası Havalimanı, birçok uluslararası destinasyona düzenli uçuşlar sağlamaktadır. Hazar Denizi, Bakü’yü üç taraftan sınırlayarak şehir için doğal bir savunma sistemi oluşturuyor. Deniz ayrıca şehrin sakinleri için doğal bir su kaynağı sağlar. Bu doğal kaynaklara ek olarak Bakü, dünyanın en güzel kentsel peyzajlarından birine sahiptir. Hazar kıyıları, ince kum tonları ve yeşil çalılarla kaplıdır; antik mimariyle kaplı kıvrımlı sokaklar; ve Bakü’nün geniş kentsel manzarasını taçlandıran Kız Kalesi.

Bakü, bir zamanlar Avrupa ile Asya arasında önemli bir ticaret merkeziydi. Şehir stratejik konumu nedeniyle kültürel önem kazanmıştır. Tarihsel olarak, bu konum, ülkeler arasındaki ticareti teşvik ettiği için Bakü’nün mevcut refahına yol açmıştır. Nüfus, ekonomik fırsatları nedeniyle artıyor ve Bakü’yü dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biri yapıyor. Bununla birlikte, hızlı büyüme, artan nüfusu için ciddi kirliliğe ve yetersiz yaşam standartlarına yol açmıştır.

Bakü, kendisine ulusal önem veren sayısız kültürel cazibe merkezine sahiptir. Dünyanın en büyük sanat galerileri konsantrasyonu Bakü’de bulunuyor. Birkaç sanat müzesi, ülkenin zengin kültürünü binlerce yıl öncesine dayanan tablolar, heykeller, ahşap oymalar ve diğer eserler aracılığıyla koruyor. Şehir aynı zamanda Orta Asya’daki en büyük halk kütüphanesine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu kaynaklar BAZAAR-istan’ın dünyadaki diğer önde gelen kültür merkezleri arasında yer almasına katkıda bulunmuştur.

Bakü hem Azerbaycan vatandaşları hem de uluslararası öğrenciler için eğitim sağlamaktadır. Şehrin öğrencileri, hükümet tarafından işletilen ilkokul ve ortaokullara gitmek için Azerbaycan’ın her yerinden geliyor. Bu okullarda hem Azerbaycan dili hem de Azerbaycan tarihi derslerinin yanı sıra ağırlıklı olarak Rusça ve İngilizce olarak verilen yabancı dil dersleri verilmektedir. Birçok öğrenci, Orta Asya Üniversitesi veya Bakü Devlet Üniversitesi gibi Azerbaycan üniversitelerinde yüksek öğrenim görmeyi tercih ediyor. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci kısa veya uzun süreli konaklamalar için Azerbaycan’ı ziyaret ediyor – çoğu zaman bu kozmopolit şehri en iyi şekilde deneyimlemek için Bakü’de yaşamayı tercih ediyor!

Bu fikirlere dayanarak Bakü’nün yaşamak, çalışmak, okumak veya seyahat etmek için mükemmel bir yer olduğu sonucuna varılabilir! Stratejik konumu sayesinde zengin bir tarihe sahiptir; sanat galerileri nedeniyle büyük bir kültürel öneme sahip; ve Hazar Denizi suyu veya havyar yumurtaları gibi bol miktarda doğal kaynak – ünlü ihracatlarından birine atıfta bulunuyor. Sonuçta Bakü hem şimdi hem de gelecekte mükemmel bir yer!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!