Azerbaycan Kız Kalesi

Azerbaycan Kız Kalesi

13ncü yüzyıl da mimar Masud Ibn Davut tarafından inşa edilen ve şu an Azerbaycan’ın en önemli tarihi eserlerinden biri olan Azerbaycan kız kalesini..

Azerbaycan Kız Kalesi

Kız Kalesi, hem Bakü’nün, hem de Azerbaycan’ın en özel tarihi yapılarından biridir. Geçmişte,Hazar Denizi, surların eteklerine kadar varmaktaydı. Günümüzde ise, denizin dolması ile biraz uzaklaşmış konumdadır. Ancak, yine de bütün güzelliği ile varlığını sürdürmektedir. Hem Azeri halkının, hem de ülkeye gelen turistlerin mutlaka görmek istedikleri yapılardan biridir. Bu yapı, 13. yüzyılda, mimar Masud İbn Davut tarafından inşa edilmiştir. Kulenin gövde kısmı kireç taşından inşa edilmiştir. 27 metre uzunluğa sahiptir.

Azerbaycan Kız KalesiKaleyi yapan mimar bilinmekle birlikte, aslında tam olarak nasıl yapıldığı ve nedeni bilinmemektedir. Bu anlamda, halk arasında birçok rivayet dolaşmaktadır. Denize yakın konumda bulunan yapı, Bakü’nün en özel simgelerinden biridir.Şu anda kalenin bulunduğu alan deniz kenarı parkı veya bulvarı olarak geçmektedir. Bu özel ve benzersiz yapı halen Unesco’nun dünya mirası listesinde olup, özel koruma altındadır.

Tesisler Ve Gezi Alanları

Kalenin bulunduğu alanda, halkın ve turistlerin zaman geçirmeleri için özel hazırlanmış tesisler ve gezi alanları da bulunmaktadır. Bu sayede, hem kentin bu güzel alanını gezebilir, Kız Kalesini yakından görebilir, Hazar Denizi kıyısında kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Burada bulunan hediyelik eşya dükkanlarından sevdikleriniz için hatıra amaçlı küçük armağanlar da alabilirsiniz. Bu özel ve tarihi yapıyı mutlaka görmelisiniz. Görmeden Azerbaycan ve Bakü’den kesinlikle ayrılmamalısınız. Çok etkilenecek ve bu romantik yapının hikayesini gerçekten çok merak edeceksiniz.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!