Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Azerbaycan güzel sanatlar fakültesi ile kısa zaman içinde kendilerini tam olarak geliştireceklerini bilen kişiler acele etmelidirler.

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi, Tarihi 1923 yılında Bakü Tiyatro Okulu ismi ile kurulan okula kadar dayanan ve eğitim vermeye başladığı ilk yıllarda Aktörlük, Prodüktör, Tiyatro ve Sahne Sanatları bölümleriyle eğitim veren eğitim kurumu, 1945’te yüksek okul statüsü kazanmıştır. Yüksek okul olduktan sonra eğitim programları daha da gelişen okul; Dekoratif Uygulamalı Sanatlar, Kültür ve Aydınlanma alanlarında da eğitim vermeye başlamıştır. Takip eden dönemde eğitimine; Müzecilik, Yönetmenlik Sanatı, İç Mekan ve Ekipmanları, Sinema, TV Yapımcılığı, Sinema Yazarlığı, Halı Tasarımı ve Dokuma, Tiyatro Tasarımı, Sanatçı Tasarımı gibi alanları da ekleyen okul, 1968’de enstitü olmuş ve böylece günümüz Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi de şekillenmeye başlamıştır.

1991’e gelindiğinde eğitim çeşitliliği daha zenginleştiren okul, Aktörlük, Mimarlık, Tiyatro Yönetmenliği, Sanat Eleştirmenliği gibi bölümlerle Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi halini almış ve günümüze kadar da prestijli eğitimine ara vermeden devam etmiştir. Yönetmenlik bölümüyle sinema ve televizyon sektörünün dikkatini çeken ve Avrupa standartlarında eğitimiyle yurtdışından yoğun talep gören Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Moda Tasarımı ve Moda Çizim Bölümü sayesinde de Avrupa moda çevrelerinin yakından takip ettiği bir üniversite olmuştur. Hazırlık fakültesi, farklı lisans programı eğitimlerinin verildiği yedi fakültesi ve yüksek lisans seçenekleriyle geniş bir eğitim çeşitliliğine sahip olan üniversite, uluslararası çevrede saygın bir statüye sahiptir.

Sanat ve Teknik Alanlarda Kapsamlı Eğitim Seçenekleri

Sanat ve teknik alanlarda kapsamlı eğitim seçeneklerinin bulunduğu Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, farklı alanlarda uzmanlar yetiştirmek için eğitim standartlarını yükseltmeye devam etmektedir. Sanatçı Tasarımı ve Medya Tasarımı gibi alanlarda televizyon sektörü için uzmanlar yetiştirmenin dışında üniversite, Reklam Tasarımı ve Kozmetik Eğitimi gibi televizyonculuğun farklı alanlarında da üst düzey eğitim vermektedir. Sanat Tarihi ve Resim bölümlerinde güzel sanatlar üzerine yurtdışında tanınan sanatçıları eğitim vermekte ve Vokal bölümü gibi müzik dallarında da sertifika programları bulunmaktadır.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanat Üniversitesi kampüsünde; müze, modernize edilmiş kütüphane, sinema salonu, konferans salonu, teknolojik ekipmanlarla revize edilmiş matbaa ve baskı merkezi, televizyon ve sinema setleri, bilgisayar laboratuarları, kapalı ve açık spor kompleksleri, olimpik yüzme havuzu, Fitness salonu ve uzaktan eğitim merkezi bulunmaktadır. Öğrencilerine sağladığı teknolojik, bilimsel, sosyal, teknik ve kültürel imkanlarıyla Avrupa seviyesinde eğitim alma fırsatı sunulmaktadır. Tiyatro, öğrenci kulüpleri, okula ait olan televizyon ve radyo kanalı, akademik kariyer danışmanlığı ve rehberlik merkezi, yabancı dil laboratuarları, lojmanlar, kantin, kablosuz internet alanları, etüt merkezi ve çalışma alanları, banka, oteller, marketler ve sağlık merkezinin de yer aldığı üniversite kampüsü, öğrencilerin yaşadığı küçük bir şehri andırmaktadır.

Yurtdışı eğitimin en kaliteli adresi Eurostar, güzel sanatlar dallarında ve teknik alanlarda çağdaş eğitimi ile olduğu kadar kültürel ve sosyal imkanlarıyla da son yıllarda büyük ilgi gören Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne kontenjan sıkıntısı yaşamadan kayıt olma imkanı sunmaktadır. Profesyonel kadrosu tarafından organize edilen organizasyonları ile başvuru, kayıt, kabul, yerleşim ve danışmanlık hizmeti veren Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, avantajlı fiyatlarıyla bütçe dostu çözümler üretme misyonuna sahiptir. Eurstar’ın kaliteli, avantajlı ve güvenilir hizmetlerinden faydalanarak ön kayıt işlemlerinizin biran önce başlatılması için bize telefon açmanız yeterlidir.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Fakülteleri ve Bölümleri:

Bölümler:

• Kültür

• Müzecilik

• Uygulamalı Kültür

• Ekonomi ve Danışma

Kültür Fakültesi:

Üniversitenin en eski fakülteleri arasında yer alan fakülte, 1959’dan günümüze uzanan köklü bir tarihe sahiptir. Fakülte; Kültüroloji, Müzecilik ve Anıtların Korunması, Uluslararası ilişkiler, Turizm ve Otelcilik İşletme gibi alanlarda uzmanlık programlarıyla eğitim vermektedir.

Aktör Sanatı Fakültesi:

1923 yılına kadar uzanan geçmiş ile fakülte, Tiyatro Okulu olarak kurulmuş ve daha sonra Tiyatro Enstitüsü’nün kurulmasını sağlamıştır. Tiyatro ve Sinema Sanatı Fakültesi olarak 1992 yılından sonra daha da geliştirilen bu fakülte, 2002 yılında Aktör Sanatı Fakültesi adını almıştır.

Fakültede 6 bölümde dersler yapılmaktadır.

Bölümler:

• Sahne Danışmanlığı

• Aktör ve Yönetmenlik Sanatı

• Vokal

• Müzikal Sanatı

• Koreografi ve Plastik Sanatlar

• Pop Sanatı

Fakülte; Koreografi ve Pop Sanatçılığı ile Müzikal, Sinema ve Drama Oyunculuğu gibi alanlarda uzmanlık eğitimi sunmaktadır. Beden Eğitim ve Spor eğitimi de veren üniversite, farklı spor branşlarında uzmanlar da yetiştirmektedir.

Yönetmen Sanatı Fakültesi:

Edebi Yaratıcılık Fakültesi ismi ile bilinen ve sonrasın 2001 yılında Yapımcılık ve Yöneticilik bölümlerinin bir araya gelmesiyle 2001’den itibaren bugünkü adını alan fakülte, üst seviyede eğitim vermektedir.

Fakültede 4 bölümde ders yapılmaktadır.

Bölümler:

• Tiyatro Yönetmenliği

• Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenliği

• TV Yapımcılığı

• Yönetmenlik

Fakülte öğrencilerine; TV Program, Tiyatro, Etkinlik ve Seyir, Drama, Müzikal ve Pop Yönetmenliği dallarında uzmanlaşma imkanı sağlamaktadır.

Sanatçılık Fakültesi:

Tiyatro Fakültesi bünyesinde 1991’de kurulması kararlaştıran fakültenin eğitim kalitesi de günümüze dek büyük bir gelişim göstermiştir.

Fakültenin 6 bölümü vardır.

Bölümler:

• Tiyatroculuk

• Sinema ve Televizyon Dramaları

• Azerbaycan Dili ve Edebiyatı

• Yabancı Diller

• Sosyal Siyasal Bilimler

• Amatör ve Halk Sanatları

Fakültede; Biblioloji, Film ve Tiyatro Çalışmaları, Sinema ve Televizyon Gazeteciliği, Televizyon Dramaları ve Yayıncılığı dallarında uzmanlık sertifika programları bulunmaktadır.

Yabancı Diller Fakültesi:

Güzel Sanatlar ile ilgili bölümlerde okuyacak yabancı öğrenciler, fakülte bünyesinde yer alan Dil Hazırlık Kursları ile dil eğitimi almaktadır.

Müzik Sanatı Fakültesi “Konservatuar”:

2001 yılında açılan ve bu dönemden itibaren de ilgi odağı haline gelen fakülte, geniş içerikli bir müfredata sahiptir.

Fakültenin 6 bölümü bulunmaktadır.

Bölümler:

• Müzik Çalışmaları

• Müzik Disiplinleri ve Şef Çalışmaları

• Enstrümantal Performans

• Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar

• Muğam (Makam) Sanatı

• Aşık Sanatı

Fakülte; Enstrümantal Performans, Solo Performans ve Şarkıcı, Muğam Sanatı, Orkestra Yönetimi, İletimcilik ve Bestecilik, Popüler Müzik ve Müzisyenlik alanlarında uzmanlaşmaya yönelik eğitim programlarına sahiptir.

Güzel Sanatlar Fakültesi:

Fakülte; Heykeltıraşlık, Grafik ve Resim sanatları üzerine Azerbaycan’da eğitim veren ilk üniversite olduğu gibi, günümüzde de bu alanda yükseköğretim programları sunan tek fakülte olma özelliğini korumaktadır.

Fakültede 3 bölümde eğitim yapılmaktadır.

Bölümler:

• Resim ve Moda Çizim bölümü

• Sanat Eleştirmenliği bölümü

• Uygulamalı Dekorasyon Sanatı bölümü

Bölüm öğrencileri; Sanatçı Tasarımı, Mimarlık, Resim, Kozmetik Çizim, Tiyatro Tasarımı, Medya Tasarımı, Sanat Tarihi, Reklam Tasarımı, Halı Tasarımı, Moda Tasarımı, dallarında uzmanlık diploması almaktadır.

Türkiye’den Azerbaycan’a Ulaşım;

Uçak Karayolu Diğer
Türkiye’den Azerbaycan’a her gün THY seferlerinin bulunması öğrenciler için çok büyük bir kolaylıklıktır.İstanbul-Bakü arası uçuş seferleri yaklaşık 2 saat sürmektedir.Uçak biletleri genel olarak makul fiyatlardadır. Azerbaycan sınır kapılarında herhangi bir vize uygulaması yoktur. Fakat karayolunu tercih edeceklerin Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca otobüs, tren ve gemi seferleri de bulunmaktadır.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!