Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Bakü Müzik Akademisi – Azerbaycan

Müzik alanında bir hedef planınız varsa o zaman listenize mutlaka Azerbaycan Bakü müzik akademisini de eklemelisiniz. Birbirinden başarılı ve deneyimli..

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi, 1920’ye kadar dayanan bir tarihe sahip olan Bakü Müzik Akademisi, Azerbaycan tarihine adını altın harflerle yazdıran Üzeyir Hacıbeyov’un çabası sonucunca açıldığı için uzun bir süre boyunca Hacıbeyov Azerbaycan Devlet Konservatuarı olarak isimlendirilmiştir. Azerbaycan Müzik Akademisi’nin açılmasını sağlayan Üzeyir Hacıbeyov, Azerbaycan müzik kültürünün dünya çapında tanınmasını ve Azerbaycan’ın kaliteli eğitim veren bir müzik akademisi sahibi olmasını sağlamıştır.

Azeri müzik kültürüyle ilgili hazırladığı raporu Azerbaycan Halkının Eğitim Komiserliği’ne sunan Hacıbeyov, Bakü Akademisi’nin kurulmasını da bizzat sağlamıştır. 25 Mayıs 1920 tarihinde açılan Azerbaycan Akademisi’nde akademisyenlik de yapan Hacıbeyov, Azerbaycan müzik bilimi hakkında birçok araştırma yapmış ve Azeri müziğinin geleneksel yorumlanmasına olduğu kadar Batı kültürüne uygun metotlarla da icra edilmesini sağlamıştır.

Üzeyir Hacıbeyov

1927’de Üzeyir Hacıbeyov, çok ünlü bir Azeri sanatçı olan Müslim Magomayev ile çalışmış ve “Azeri Halk Şarkıları” isminde bir müzik eseri de yayınlamıştır. Azerbaycanda lisans eğitimi programları sayesinde Avrupa’da dahi tanınan sanatçılar yetiştiren Hacıbeyov, 1939’da Azerbaycanda müzik gelişimine katkılarından dolayı okulun başkanlığına da seçilmiştir. 1991’de Azerbaycan da müzik akademisi eğitimi ile Azeri müzik kültürüne büyük katılar sağlayan okul, Hacıbeyov Bakü Müzik Akademisi olarak anılmaya başlamıştır. Günümüze dek Azerbaycan müzik kültürünü dünyaya başarılı bir biçimde tanınan Bakü Akademisi; Vagif Mustafazadeh, Asaf Zeynallı Muslim Magomayev, Vladimir Shainsky, Polad Bülbüloğlu, Ödön Partos ve Gara Garayev gibi sayısız müzisyen yetiştirmiştir.

Yurtdışı eğitim tek yetkili eğitim ofisi olarak birçok uluslararası anlaşması bulunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, Azerbaycanda lisans eğitimi programlarına kontenjan sorunu yaşamadan kayıt olmanızı sağlayacaktır. Kayıt, kabul, danışmanlık, karşılama, yerleşim ve ihtiyaç duyacağınız her alanda güvenilir hizmet sunan Eurostar, avantajlı fiyatlar ile yükseköğretiminizin sorunsuz bir biçimde tamamlanmasını sağlayacaktır. Eurostar’ın güvenilir ve bütçe dostu çözümleri ile tanışmak için bizimle irtibata geçmekte acele edin.

Fakülte ve Bölümler

Fortepiano Fakültesi;

• Fortepiano (Uzmanlık)

• Genel Fortepiano

• Maestro üstalığı

• Piyano Yorumculuğu Tarihi ve Teorisi ve özel Pedagojik Hazırlığın Metodik öğretimi

• Org ve Klavesin

Yorumculuk Fakültesi;

• Telli çalgılar

• Nefesli ve Vurmalı çalgılar

• Kamera Ansamblı

• Solo Okuma ve Opera Eğitimi

• Piyano Yorumculuğu Tarihi ve Teorisi ve özel Pedagojik Hazırlığın Metodik öğretimi

Tarih-Teori Fakültesi

• Bestekârlık

• Müzik Tarihi

• Azerbaycan Halk Müziği Teorisi ve Tarihi

• Koro Dirijörlüğü

• Diller ve Edebiyat

• Sosyal Bilimler

• Güzel Sanatlar Tarihi ve Teorisi

Bakü Müzik Akademisi veya kısaca MFA, Kafkasya’daki en eski müzik okuludur. Bakü, 1828’de kapılarını açtığında tamamen yerel müzisyenlerden oluşan bir orkestraya ev sahipliği yaptı. MFA’nın şanlı geçmişi, besteci Aram Khachaturian, piyanist Emil Gilels ve şef Neveen Safary gibi önemli mezunları içerir. MFA dünyanın en ünlü müzik okullarından biridir ve her yerdeki müzik severler için bir kültür feneri olmaya devam etmektedir.

MFA’nın tarihi, bir zamanlar Cincatigevv olarak bilinen Bakü şehrinin tarihiyle paralellik göstermektedir. Cincavigev, Arapça’da ‘Müzisyenler Şehri’ anlamına gelir ve Bakü’nün adı Arapça beyt-al-khaba veya ‘iş evi’nden türemiştir. Bakü, 1840 yılında ilk halk kütüphanesine ev sahipliği yaptığından beri tarihsel olarak önemli bir kültür merkezi olmuştur. Bu mirasın yanı sıra Bakü Müzik Akademisi de zengin bir müzik geleneğinden doğmuştur. MFA, 1828’de kapılarını açtığında Kafkasya’nın en ünlü müzik akademisiydi.

Bakü Müzik Akademisi, Kuraev Maliciouszadeh tarafından arkadaşı Jahan Pashazadeh’in yardımıyla kuruldu. Her iki adam da müziğe tutkuyla bağlıydı ve bu aşkı başkalarıyla paylaşmak istedi. Başlangıçta Kraliyet Müzik Okulu olarak adlandırılan MFA, müzisyenlerin zanaatlarını uygulamaları ve başkalarını müzik teorisi konusunda eğitmeleri için bir merkez haline geldi. Tarihi boyunca, çeşitli tadilatlar bu tarihi binaya yeni bir hayat getirmiştir. En son tadilat, MFA’yı müzik eğitiminin yanı sıra senfoniler ve oda toplulukları yönetmek için son teknoloji tesislere dönüştürdü. Bugün MFA hemen her gün Tchaikovsky ve Beethoven gibi ünlü bestecilerin eserlerinin yer aldığı konserlere ev sahipliği yapıyor.

MFA’nın binasının cephesi, zarif bir görünüm oluşturmak için İtalya’dan mermer ve Mısır’dan granit içermektedir. Bu kırmızı tuğlalı yapının içinde, müzik aletleriyle süslenmiş Yunan tanrıçası Afrodit’in mermer bir heykeli bulunur. Bu heykel, Ulusal Batı Sanatı Müzesi olarak bilinen şeyin ana girişinde nöbet tutuyor. Bu müzeden ilham alan mimarlar Jorjoplin ve Ghternavand, MFA’nın tesisini kubbe kubbeleri ve kemerli pencereleri olan bir camiye benzeyecek şekilde tasarladı. Oditoryumun kendisi, sandalyeler, perde ve sahnenin üzerindeki paneller üzerinde altın süslemeli bir konser salonunu andırıyor. Her öğrenci bu prestijli akademiye kabul edilmeden önce bir seçmelerden geçmelidir; başarılı olanlar Bakü Müzik Akademisi’nde resmi olarak Müzisyen Öğretmenleri olarak işaretlenen bir diploma alırlar.

İlk olarak 1828’de Kuraev Maliciouszadeh tarafından kurulan MFA, bugün Azerbaycan’ın her yerinden 6.000’den fazla öğrenciye ve hatta bazı uluslararası öğrencilere sahiptir. Öğrencilerin çoğunluğu Azerbaycan’ın büyük şehirlerinden geliyor, ancak MFA iki yılda bir düzenlenen açık seçmelerle dünyanın her yerinden öğrencileri kendine çekiyor. MFA’da müzisyen olmak için öncelikle www.bacumusicacademy.org/ web sitesi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Bu web sitesinde ayrıca Bakü’de grup kurmak veya popüler müzik gruplarına katılmak isteyen Azeri müzisyenler için iletişim bilgileri bulunmaktadır. MFA, yeni müzisyenler yetiştirmenin yanı sıra, Andranik Karatchyan ve Levan Tsanevitchskyv gibi ünlü müzisyenler tarafından yürütülen atölye çalışmaları aracılığıyla yerleşik sanatçıların becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. diğer öğrencilerin oynaması için.

Müzik eğitimi veya klasik müzik performansı alanında kariyer yapmak isteyenler için Bakü Müzik Akademisi, şanlı tarihi ve ünlü mezunlar tabanı nedeniyle mükemmel bir seçimdir. Bölgenin kültürel açıdan en önemli şehirlerinden birinde yer alan MFA, son teknoloji konser salonları ve hevesli müzisyenleri yetiştirmeye uygun diğer eğitim tesislerine sahiptir.

Türkiye’den Azerbaycan’a Ulaşım;

Uçak Karayolu Diğer
Türkiye’den Azerbaycan’a her gün THY seferlerinin bulunması öğrenciler için çok büyük bir kolaylıklıktır.İstanbul-Bakü arası uçuş seferleri yaklaşık 2 saat sürmektedir.Uçak biletleri genel olarak makul fiyatlardadır. Azerbaycan sınır kapılarında herhangi bir vize uygulaması yoktur. Fakat karayolunu tercih edeceklerin Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca otobüs, tren ve gemi seferleri de bulunmaktadır.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!