Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan diplomatik akademisi uluslararası deneyimleri olan eğitmenleri ve aynı zamanda dünyanın en saygın üniversiteleri ile olan iş birlikleri ile..

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi, Diplomasi ve uluslararası ilişkilerle ilgili akademik eğitim veren Azerbaycan Diplomatik Akademisi(ADA), modern eğitim anlayışı ile geleceğin yenilikçi liderlerini yetiştirmektedir. ADA 2007 açılmış ve günümüze dek artan bir büyüme ile eğitimini dünya seviyesinde verir hale gelmiştir. Bakü Yaz Enerji Kampı etkinliğine dünyanın birçok farklı ülkesinden öğrencilerin katılım gösterdiği ADA, katılımcılara eğitim ve bilimsel araştırma yapma imkanı sağlamaktadır

Azeri öğrencilere olduğu kadar diğer ülke öğrencilerine de en iyi şekilde hizmet vermeyi kendine prensip edinmiş Azerbaycan Diplomasi Akademisi, sahip olduğu uluslararası işbirlikleriyle birçok olanak sunmaktadır. Eğitimine ilk başladığında yalnızca 3 katlı bir ofise sahip olan ADA, 2012 yılı itibarıyla Smart ve Green ismindeki iki büyük kampüse taşınmıştır. Öğrencilerine küresel bir bakış açısıyla yenilikçi düşünce sayesinde ekip çalışmasına yatkın bireyler olma fırsatı sunan ADA, geleceğin evrensel liderlerini analitik düşünce modeline sahip bir şekilde yetiştirmeyi kendine misyon edinmiş bir üniversitedir.

Uluslararası Tecrübeye Sahip Öğretim Görevlisi

Diğer ülkelerden hem misafir hem de okutman olarak birçok uluslararası tecrübeye sahip öğretim görevlisinin geldiği ADA, birçok yurtdışı anlaşmaya da sahiptir. ADA öğrencileri Viyana, Moskova, Prag, Roma, Brüksel, Washington gibi yerlerde iş deneyimi kazanma şansına sahip olduğu gibi ayrıca Beyaz Saray’dan NATO’ya ve AB Parlamentosu’ndan AB Komisyonuna pek çok üst düzey toplantıya katılma imkanı da yakalamaktadır.

Mütevelli Heyeti Mehriban Aliyev, Zbigniew Brzezinski, Elmar Memmedyarov, Hafiz Paşayev gibi isimlerden oluşan ADA, 2 ihtisas alanında İngilizce olarak eğitim vermektedir. ADA bölümleri;

1.Uluslar arası Sanat Çalışmaları
2.İşletme Yönetimi

Azerbaycan Diplomasi Akademisi uluslararası platformda tanınan ve özel konuma sahip olan bir üniversitedir.

Azerbaycan Bakü’deki diplomatik akademi geleceğin diplomatlarını yetiştiriyor ve uluslararası ilişkilere katılıyor. Aynı zamanda dünyanın her yerinden öğrencilerin katılabileceği özel bir tesistir. Akademi, Bakü Üniversitesi’nin bir parçasıdır ve başkentte bulunmaktadır. Akademi, uluslararası ilişkiler öğretmeye ek olarak, geleceğin diplomatlarına yabancı dil öğretiyor. Uluslararası bir diplomatik akademiye sahip olmanın önemini anlamak kolay; bu şekilde Azerbaycan diğer ülkelerle iletişim kurabilir ve diğer kültürlerden öğrenebilir.

İlk Azerbaycan diplomatik akademisi 1828’de diplomat yetiştirmek ve ulusun büyümesine yardımcı olmak için kuruldu. Avrupa’dan eğitmenler yeni diplomatlara Fransızca, Almanca, İngilizce ve Rusça konuşmayı öğretmek için Bakü’ye geldi. Kursiyerler, yabancı dil eğitiminin yanı sıra akademideki kurslar aracılığıyla uluslararası ilişkiler, coğrafya ve hukuk hakkında bilgi edinmektedir. Akademideki kursları bitiren kursiyerler, büyükelçi veya devlet sekreteri olarak iş başvurusunda bulunabilirler. Yıllar sonra, bu ilk diplomatik akademi ‘Doğu’nun Etonu’ olarak tanındı. Bu tesisten birçok mezun Azerbaycan’ı çeşitli uluslararası etkinliklerde temsil etti ve küresel eğilimlerin şekillenmesine yardımcı oldu.

Akademideki eğitmenler, Azerbaycan Bakü’deki Diplomatik Akademisi’nde geleceğin diplomatlarına yabancı diller ve uluslararası ilişkiler hakkında eğitim veriyor. Öğrenciler dersler ve ders kitapları aracılığıyla diplomasi, siyaset, kültür ve coğrafya hakkında bilgi edinirler. Farklı ülkeleri ve kültürleri anlamak için tarih ve coğrafya da çalışırlar. Stajyerler, mezun olmadan ve büyükelçi veya devlet sekreteri olmadan önce üç yıla kadar akademide eğitim alırlar. Bu, kursiyerlerin diplomatik akademideki kurslara başvurmadan önce Azerbaycan’ın ihtiyaçlarına aşina olmalarına yardımcı olur. Akademideki kursları tamamladıktan sonra, kursiyerler büyükelçi veya devlet sekreteri olarak çalışmaya hazır olduklarını kanıtlayan sınavları geçerler.

Dünyanın her yerinden öğrenciler Azerbaycan’ın Bacán kentindeki diplomatik akademide derslere katılırlar. Her iki yılda bir, Asya’nın dört bir yanından gelen öğrenciler, uluslararası ilişkiler ve diplomasi alanında bir yaz kursu için bir araya geliyor. Her dört yılda bir, Avrupa’nın dört bir yanından gelen öğrenciler, uluslararası ilişkiler ve diplomasi üzerine benzer bir kurs için Bakü’de buluşuyor. Bunlara dünyanın her yerinden öğrenciler belirli bir süre için bir yerde bir araya geldikleri için ‘konkordato’ denir. Bu kurslara her dört yılda bir 40 ülkeden kursiyer katılıyor – 1995’ten bu yana yaklaşık 70 ülke bu kurslara temsilci gönderiyor. Bu öğrenciler mezun oluyor ve ülkelerinin diplomatik teşkilatında büyükelçi veya devlet sekreteri olarak çalışmaya devam ediyor.

Diplomasi Bakü’deki akademi, geleceğin diplomatlarının yabancı dil ve uluslararası ilişkiler öğrenebilecekleri mükemmel bir eğitim tesisidir. Ayrıca, mezunların başka kurslara başvurmadan önce tek bir yerde eğitim almaları ve dil becerilerini geliştirmeleri için bir fırsattır. Şu anda, bu tesisten yılda 200’den fazla kişi mezun oluyor ve bu, Azerbaycan’ın bu Akademide eğitim alarak diplomatik teşkilatını büyütme hedefinde başarılı olduğunu gösteriyor.

Türkiye’den Azerbaycan’a Ulaşım;

Uçak Karayolu Diğer
Türkiye’den Azerbaycan’a her gün THY seferlerinin bulunması öğrenciler için çok büyük bir kolaylıklıktır.İstanbul-Bakü arası uçuş seferleri yaklaşık 2 saat sürmektedir.Uçak biletleri genel olarak makul fiyatlardadır. Azerbaycan sınır kapılarında herhangi bir vize uygulaması yoktur. Fakat karayolunu tercih edeceklerin Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca otobüs, tren ve gemi seferleri de bulunmaktadır.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!