Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi

Günden güne kalitesini arttıran Azerbaycan futbol ligi, yapılan yatırımlar ve dünya yıldızı futbolcular ile artık dünyanın da takip ettiği liglerden..

Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi, AFFA yani, Azerbaycan Futbol Federasyonları Birliği 1992 yılında kurulmuştur. Ülke ligleri, hem FİFA, hem de UEFA ya kabul edilmiştir. Bu sayede, hem Avrupa şampiyonalarında, hem de dünya müsabakalarında milli takım düzeyinde rekabet edebilmektedir. Öte yandan, futbol Azeri halkının çok sevdiği bir spor dalıdır. Bu nedenle, takımların başarıları ve ligler yakından takip edilmektedir. 1.futbol ligi, premier lig olarak adlandırılmaktadır. Azeri dilinde Topaz Lig olarak da adlandırılmaktadır.

Bu lig de 1992 yılında, 1991 yılında ülkenin bağımsızlığını kazanmasının hemen ardından kurulmuştur. Günümüzde ligde, 10 takım mücadele etmektedir. En başarılı futbol takımlarından biri ise Neftçi Bakü ve Karabağ olarak belirtilebilir. Ülkemizdeki gibi futbol takımlarının maçları özel alım yapan ve yayın hakkı kazanan televizyon kanalları tarafından yapılmaktadır. Azerbaycan da diğer ligler de ilgi görmekle birlikte, en fazla en yüksek ilgiyi premier lig takımları görmektedir. Ülkede eğitim görmekte veya çalışmakta iseniz ve futbola ilginiz varsa, kesinlikle futboldan uzak kalmak zorunda olmayacağınızı bilmelisiniz.

Türk Ligleri

Türkiye ligleri de ülkede yayınlanmakta ve ilgiyle izlenmektedir. Bunun yanında, Azeri ligleri de heyecanlı ve çekişmeli geçmektedir. Bu nedenle, ülkede futbol heyecanını doyasıya yaşayabilirsiniz. Kesinlikle bu kaliteli ligi izlemeyi ihmal etmeyin. Sizin için yeni bir futbol heyecanı olacaktır. Özellikle premier lig mücadelelerini izlemelisiniz. Yeni ve farklı bir futbol dünyası sizleri

Azerbaycan Ligi, ülkenin en yüksek amatör futbol yarışmasıdır. Altı takımdan oluşur ve Azerbaycan Futbol Federasyonu (FAA) tarafından organize edilir. Lig, genç ve yetenekli Azerbaycan oyuncuları için etkileyici bir platform olarak ortaya çıktı. Lig, oyunculara yetenekleri için kaliteli bir platform sağlamanın yanı sıra takımları arasında dostluğu teşvik etti ve genel halk için atletik eğlence sağladı.

Azerbaycan Ligi 2013 yılında kuruldu ve şu anda altı takımdan oluşuyor. Lig bir konsey tarafından yönetilir ve hükümet tarafından mali olarak desteklenir. Ligin bazı takımları çok etnik gruptan oluşuyor ve daha önce Azerbaycan hükümeti tarafından ezilen azınlıkları temsil ediyor. Örneğin, Karabağ FC ülkenin en büyük azınlık grubu olan Qaraps’ı temsil ediyor. Ek olarak, FK Bakcell Jallabetshlu, Azerbaycan toplumunda daha önce baskı altına alınan kadınları temsil eden, tamamı kadınlardan oluşan bir takımdır.

Lig, Azerbaycan toplumunda yeterince temsil edilmeyen gruplar için bir platform olarak uluslararası ilgi gördü. Örneğin, Karabağ FC ülkedeki azınlıkları temsil eden dört takımdan biridir. Ayrıca, FK Bakcell Jallabetshlu, Azerbaycan toplumunda daha önce baskı altında tutulan kadınları temsil eden, tamamı kadınlardan oluşan bir takımdır. İkinci takım, Azerbaycan LGBT topluluğundan bir kadın atlet ve politikacı olan Aygün Canbaz liderliğindeki çabalar sonucunda kuruldu.

Bakcell, 2017 yılında ilk şampiyonluklarını kazandıklarında LGBT topluluğuyla ünlendi. FK Gandzasar Ağdam’ın ezeli rakibini penaltı atışlarında altın bir golle mağlup ettiler. Bu oyun ulusal televizyonda 100.000’den fazla seyirci çekti. Bu zaferin ardından ülkenin dört bir yanından sporseverler müzik ve havai fişek gösterileriyle sokak kutlamalarına katıldı. Bu özellikle etkileyiciydi çünkü ülkenin farklı yerlerinden birçok taraftar, kazanan takımın sahası olan Bakcell Arena’yı görmek için uzun mesafeler kat etmek zorunda kaldı.

Azerbaycan Ligi’nin başlatılması, yeterince temsil edilmeyen gruplardan sporculara gösteri yapma fırsatı verdi. yetenekleri ve dostlukları ulusal bir sahnede. Lig, takımları arasında birliği teşvik etti ve taraftarları arasında kültürel farkındalığı teşvik etti. Sporcular ister azınlıkları temsil etsinler ister LGBT+ olsunlar, takımları Azerbaycan’da bir şampiyonluk kazandıktan sonra kutlayacakları bir şeyleri var!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!