Azerbaycan Kültürü

Azerbaycan Kültürü

Her alanda çok zengin olan Azerbaycan kültürü özellikle türk kültürü ile olan benzerliği sebebi ile bu ülkeye giden türk vatandaşlara çok önemli..

Azerbaycan Kültürü

Azerbaycan Kültürü, Farklı bir kültürel yapı içerisinde olan Azerbaycan’a her yıl ülkemizden yüzlerce öğrenci okumak için gitmektedirler. Kaliteli ve ekonomik bir eğitim almak için şuan dünyada ki en iyi ülke olduğunu finans uzmanları yaptıkları açıklamalarda teyit etmişlerdir. Bu güzel ülke Azerbaycan geleneksel oyun kıyafetlerinin de yansıttığı farklı bir kültüre sahip olsa da giden Türk öğrencilerin bölgeye alışmaları çok kısa sürmektedir. Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir.

Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır. Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler. Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Üniversite okumak amacıyla ülkeye gelmiş olan öğrencilerin de katılım gösterdiği çoğu festivalde bu kıyafetleri görmek mümkündür. Azerbaycan geleneksel oyun kıyafetleri her sene TV’de yayınlanan yarışmalarda göze batan güzellikleriyle izleyenleri kendilerine hayran bırakmaktadırlar.

Azerbaycan-Türkiye İlişkileri

Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir. Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır. İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir. Bu kıyafetlerin üretimi ve dünyaya pazarlanması boyutunda Azeri kültürünün temsili için devletin kendi desteklediği iş adamları yoğun bir çalışma içerisinde bulunmaktadır.

Azerbaycan kültürü öncelikle İslam inancına dayanmaktadır. Azerbaycan’da Müslüman inancı çok güçlü; Bu ülkedeki insanların neredeyse tamamı Müslüman. Azerbaycan’da ana din İslam’dır ve bu ülkedeki insanların %99’u Müslümandır. Ayrıca Azerbaycan acronygea dili, Azerbaycan ve İran’da konuşulan Azerice’dir. Azerbaycan kültürü, zengin İslam mirasının sıcaklığına sahiptir.

Her şeyden önce, Azerbaycan kültürü öncelikle İslam inancına dayanmaktadır. İslam, Azerbaycan’ın devlet dinidir, bu nedenle hemen hemen tüm vatandaşlar Müslüman’dır. Buna ek olarak, çoğu insan Arapça’yı ilk dilleri olarak öğrenir – bunun nedeni Kuran’ın İslam’ın kutsal kitabı olmasıdır. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de her yıl Kuran’ın doğum gününü kutlamak için bir festival düzenleniyor. Bayram boyunca insanlar ona saygı göstermek için dua eder ve Kuran’dan okurlar. Esasen Azerbaycan kültürü, güçlü bir dini temele dayanan geleneklerle zengindir.

Ayrıca, Azerbaycan kültürü konukseverlik ruhunu vurgulamaktadır. Azerbaycan kültüründe iyi bir ev sahibi olmak çok önemlidir. Noel ve doğum günleri gibi bayramlarda misafirlere büyük saygı gösterilir ve hediyeler verilir. Evlerini ziyaret ettiğinizde arkadaşlarınıza ve ailenize hediyeler vermek adettendir. Birisi evinizi her ziyaret ettiğinde, onlar için bir yemek hazırlamanız gerekir. Misafirlerinizle birlikte yemek yemek, şirketlerine olan minnettarlığınızı gösterir. Bir misafir, bir Azerbaycan yemeği sırasında asla istenmeyen veya takdir edilmemiş hissetmemelidir.

Azerbaycan kültürünün bir diğer önemli yönü de atalara saygıdır. Her ailenin evinde en az bir ata heykeli vardır. Yeni doğan bebeklerin vaftiz adı verilen törenlerde bu heykellerin yanına konulması adettendir. Bu, aile üyelerinin bizim için ne kadar önemli olduğunu gösterir; onurlu atalarımızın heykellerinin yanına bebekler koyarak onları onurlandırıyoruz. Atalarımızın bize öğreteceği çok şey var; çok zorluklar yaşadılar ve Azerbaycan’ın zengin kültürel mirasına büyük katkıda bulundular.

Azerbaycan tarihinin ilginç bir yönü onların bayrağıdır. Bayrakları dünyanın en eskilerinden biridir – MS 1200’de Antep Sultanlığı’na kadar kullanılmıştır! Bayraklarında sırasıyla Allah’a, millete ve insanlığa sadakati temsil eden üç yıldız vardır. Her yıldızın ay döngülerini temsil eden bir hilal şekli vardır – bu, Azerbaycan’ın Karadeniz’deki konumunu ve hilal şeklindeki kıyı şeridindeki ay batışı yoluyla Yunanistan ve Türkiye ile yakın bağlantısını ifade eder. Bayraklarının renkleri, ulusal kimliklerini ve Alpha Europeo’daki (Avrupa’daki bağımsız ülkeler) diğer bağımsız uluslarla dayanışmayı göstermek için kırmızı, beyaz ve mavidir.

Yukarıda belirtilenlere dayanarak, Azerbaycan’ın bazı ilginç yönleri kültür şunları içerir: İslam- inancımızı Kuran’ın öğretilerine dayandırmak; misafirperverlik- iyi bir ev sahibi olmak, arkadaşlarınızın şirketine minnettarlığınızı göstermeniz anlamına gelir; ataları onurlandırmak- her ailenin evinde en az bir ata heykeli vardır; kırmızı, beyaz ve mavi – vatanseverliğimizi gösteren ulusal rengimize dayalı; dünyanın en eski bayraklarından biri – tarihimizi ve bağımsızlığımızı gösteren

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!