Azerbaycan Karabağ

Azerbaycan Karabağ

Azerbaycan Karabağ, yüzyıllar öncesinden beri çözülemeyen fakat her zaman kanayan bir yara özelliğine sahip olan bir bölge durumundadır. Aslen Azerbaycan toprakları olan dağlık Karabağ bölgesi, Ermenistan ile Azerbaycan arasında kanlı savaşların ve büyük acıların yaşanmasına neden olmuş ve yıllar boyunca çözüme...

Azerbaycan Karabağ

Azerbaycan Karabağ, yüzyıllar öncesinden beri çözülemeyen fakat her zaman kanayan bir yara özelliğine sahip olan bir bölge durumundadır. Aslen Azerbaycan toprakları olan dağlık Karabağ bölgesi, Ermenistan ile Azerbaycan arasında kanlı savaşların ve büyük acıların yaşanmasına neden olmuş ve yıllar boyunca çözüme ulaşılamamıştır.

Azerbaycan Karabağ sorunu yüzyıllardır devam etmiş olup 1800’lü yıllarda İran’dan kaçan Ermenilerin bölgeye yerleşmesi ile başlamış ve buraya yerleşen Ermenilerin Sovyet desteğini de arkalarına aldıktan sonra bölgeyi sahiplenmesi ile ayyuka çıkmıştır. Zaman içinde bölgedeki azınlık halinde olan Ermeniler, Sovyet çarlığının desteği ile göçlere devam etmiş ve bölgedeki nüfusun yüzde 75’ini oluşturmasından sonra silahlı çatışmalar meydana gelmeye başlamıştır.

Hocalı Katliamı

1992 yılında başlayan silahlı çatışmalar karşısında tepki göstermeleri Sovyetler tarafından engellenen Azeriler, 1994 yılında gerçekleşen Hocalı Katliamı’nda 600 küsur vatandaşını kaybetmiştir. Tarihe kara bir leke olarak geçen katliamda çoluk çocuk, kadın, yaşlı 600 can verilmiş ve uluslararası arenada bu canların hesabı verilememiştir. Aynı katliamda 500 Azeri sakat bırakılmış ve Azerbaycan 22 milyon dolar maddi zarar uğratılmıştır. Azerbaycan Karabağ bölgesinin halen yüzde 20’si Ermeniler tarafından işgal edilmiş durumdadır. Gerek Azerbaycan’ın dış arenada yeterince söz sahibi olamamış olması gerekse Ermenilerin arkasında bulunan dış güçler dolayısı ile Karabağ sorunu daha uzun yıllar boyunca tam olarak çözülemeyecek gibi görünüyor.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!