Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu, Ülkemize coğrafi olarak yakın olmasından ötürü ülkemizden Azerbaycan ‘a giden vatandaşlarımızın oradaki ikilime uyum sağlamaları çok kısa sürmektedir. Dağlık ve ovalarla çevrili bir coğrafyaya sahip olan Azerbaycan ‘da kışlar genelde soğuk yazlar ise oldukça sıcak geçmektedir. Azerbaycan hava...

Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu, Ülkemize coğrafi olarak yakın olmasından ötürü ülkemizden Azerbaycan ‘a giden vatandaşlarımızın oradaki ikilime uyum sağlamaları çok kısa sürmektedir. Dağlık ve ovalarla çevrili bir coğrafyaya sahip olan Azerbaycan ‘da kışlar genelde soğuk yazlar ise oldukça sıcak geçmektedir. Azerbaycan hava durumu ülkemizde iç Anadolu iklimine oldukça benzemektedir. Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir. Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır. Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler.

Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Üniversite eğitimi için Azerbaycan’da bulunan birçok Türk öğrenci kış ve yaz aylarında Azerbaycan’ın hava durumu koşullarının gerektirdiği gibi rahatça tatil yapabilecekleri yerleri seçebilmektedirler. Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir. Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır.

Azerbaycan-Türkiye

İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir. Ülkelerin ortak bir tarihi yapıdan gelmesi, eskiden aynı milletin vatandaşı olmaları kardeşliğin her gün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Ülkenin tarihi dokusu ve kültürel yapısının son yıllarda tüm dünyada bilinirliğini arttırmak amacıyla Azeri iş adamlarının pazarlama stratejileri üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığı görülmektedir.

Azerbaycan bankacıları, özellikle entelektüel sınıfın üyeleri, hava durumu hakkında açıklayıcı bir konuşma tarzına sahipler. Kendi yerellerindeki sıcaklık, yağış ve rüzgar koşullarına atıfta bulunurlar. Bulutluluk ve rüzgar hızı için de terimleri vardır. Bakü şehri, Batı Azerbaycan’da Hazar Denizi kıyısında yer alan kozmopolit bir metropoldür. Şehir dört milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir ve Azerbaycan’ın başkentidir. Yaz aylarında Bakü alışılmadık derecede yüksek bir sıcaklık yaşar. Cıva yaklaşık 80 derece Fahrenheit’e kadar yükselebilir. Ancak kışın 5 dereceye kadar düşebilir. Kar yağışı kış aylarında sık görülür.

Bakü’de yazlar son derece sıcaktır çünkü Bakü sahildedir. Su bileşenleri ortak buharlaşma noktalarına ulaşmadan buharlaştığı için bu mevsimde yağış azdır. Ayrıca göllerde ve nehirlerde buz oluşumu, yağışların yeryüzüne ulaşmasını engeller. Bu nedenle, tek başına buharlaşma ülkenin normal yağış oranını yüzde 90’a kadar düşürebilir. Yağış yaz boyunca da değişir: bazı yerler diğerlerinden daha fazla yaşar. Bu mevsimde yağış seyrek olsa da, gök gürültülü fırtınalar nadirdir.

Kış mevsimi, başkentin şehrin orta kısmına verilen adı olan Bagoeruanchs’a şiddetli yağmurlar ve kar getirir. Bu alan birçok devlet dairesine ve işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Sonuç olarak, birçok bina yoğun kar yağışına dayanabilecek müstahkem duvarlara sahiptir. Ancak, Azerbaycan’ın Hazar Denizi bölgesinden gelen rüzgarlar, bu bölgede biriken karı yine de daha alçak irtifalara itebilir. Bu, patikalar kaygan olabileceğinden ve karda mahsur kalan araçlar yayalar tarafından yönetilemeyebileceğinden, trafikte ve açık hava etkinliklerinde aksamalara neden olabilir.

Bakü, şehrin sahil konumu nedeniyle yaz aylarında önemli miktarda bulutludur. Bagoeruanchs’tan gelen su, Hazar Denizi’nden yükseldiği için yılın bu zamanında karaya çok yaklaşır. Böylece okyanustan gelen tuzlu su, bu bölgedeki sulama sistemlerinden ve nehirlerden gelen tatlı su ile karışır. Bu, bu bölgedeki yüksek kot seviyeleri nedeniyle su parçacıkları bir araya geldiğinden çok bulanıklığa neden olur.

Tarif edilen mutfak gelenekleri sadece anekdotlar değil, insanların belirli bir kültür içinde çevrelerini nasıl algıladıklarını da yansıtıyor. Farklı hava koşulları için isimler alırlar ve bu koşulları etraflarında etkinlikler planlayarak kendi avantajlarına kullanırlar. Bu, yemek pişirmekten, ancak Azerbaycan’ın başkenti Bakü gibi olumsuz iklimlerde mümkün olan bu kadar yüksek bir uygarlık düzeyinde hükümet yönetmeye kadar her şeyi içerir!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!