Azerbaycan Gobustan

Azerbaycan Gobustan

Azerbaycan Gobustan, tarihin ilk çağlarından beri yaşanılan medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği açık hava müzesidir. 4400 dönümlük bir alan içinde hazırlanana Gobustan Kafkas dağlarının güney ve doğu eteklerinde yer almaktadır. Gobustan öncelikle kaya resimleri sergilenmekte olup, taş devrinden ortaçağa kadar...

Azerbaycan Gobustan

Azerbaycan Gobustan, tarihin ilk çağlarından beri yaşanılan medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği açık hava müzesidir. 4400 dönümlük bir alan içinde hazırlanana Gobustan Kafkas dağlarının güney ve doğu eteklerinde yer almaktadır. Gobustan öncelikle kaya resimleri sergilenmekte olup, taş devrinden ortaçağa kadar farklı dönemlere ait kalıntılar halkın gösterimine sunulmaktadır. 1960 yılında başlayan kazı ve arkeoloji çalışmaları neticesinde 14 ayrı yerleşim yeri ve 30 mezarda araştırmalar yapılmıştır.

Tarihi Araçlar

Tunç devrine ait kalıntıların yanı sıra milattan önce 2 bin ile 3 bin arası yıllara ait el eşyası silah ve savunma araçları gibi eserler ortaya çıkartılmıştır. Taş devrinden bu yana tarihin tüm dönemlerine dair kalıntılar araştırılmış ve kendileri ile ilgili gerek açıklamalar yapılarak sergilenmektedir. Azerbaycan Gobustan insanlığa dair tarihten bu yana her türlü gelişmenin şahitlendirilmesini ve günümüzde insanlığa ispatlanmasında etkili rol oynamaktadır. Gobustan gerek Azeri vatandaşların gerekse yurtdışından ülkeye gelen ziyaretçilerin yoğun biçimde ilgisini çekmektedir. Özellikle yurtdışından ülkeye üniversite eğitimi almak için gelen öğrenci gençler bir kez dahi olsa Gobustan sahip çıkabilen nadir ülkelerden birisidir.

Azerbaycan tarihine ve tarihi kültürüne Geçmişin izlerini geleceğe taşımada oldukça başarılı olan ülke yönetimi turizmin canlanması ve daha fazla kesime seslerini duyurabilmenin çabası ile hareket etmekte ve bu yolda her türlü fikri değerlendirmeye alarak turizmin ekonomideki etkisini daha da arttırmayı hesaplamaktadırlar.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!