Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri, Azeri halkı tüm dünyada kendine has olan tarzlarıyla ve kültürleriyle herkesi ilgisini çekiş bir toplumdur. Ülke içeresinde yapılan Azerbaycan düğünleri ise Azeri kültürünün en güzel örneklerinin yaşatıldığı olaylardır. Bu düğünlerde birçok Azeri geleneği gelin ve damat için yapılmakta ve...

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri, Azeri halkı tüm dünyada kendine has olan tarzlarıyla ve kültürleriyle herkesi ilgisini çekiş bir toplumdur. Ülke içeresinde yapılan Azerbaycan düğünleri ise Azeri kültürünün en güzel örneklerinin yaşatıldığı olaylardır. Bu düğünlerde birçok Azeri geleneği gelin ve damat için yapılmakta ve evlilikleri için dua edilmektedir. Kafkasya’nın tarihini çok güzel bir şekilde gösteren bu düğünlerin samimi duruşu dünyaya kendisini ispatlamıştır. Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir.

Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır. Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler. Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Bu bölgeye üniversite eğitimi için giden öğrencilerin Azerbaycan düğünlerinde halkı kendilerine ne kadar sıcak davrandıklarını anlatması kültürün hala ne kadar doğru yaşandığını bizlere göstermektedir.

Azerbaycan-Türkiye Bağı

Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir. Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır. İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir. Ülkelerin ortak bir tarihi yapıdan gelmesi, eskiden aynı milletin vatandaşı olmaları kardeşliğin her gün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Azerilerin kendi düğünlerine bu derece önem vermeleri geleneksel bir durumdur.

Düğün deyince aklıma neşe, kahkaha ve kutlama geliyor. Dünyanın birçok yerinde, düğünler aile ve arkadaşlarla kutlama zamanıdır. Düğünler ayrıca ülkenizin veya bölgenizin kültürünü sergileme zamanıdır. Bir düğünü yaşadığınız yere özgü yapan da budur. Amerika Birleşik Devletleri bir istisna değildir; Amerika’nın düğünleri kutlamak konusunda kendi gelenekleri vardır. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, birkaç Amerikan düğününe tanık olma ayrıcalığına sahip oldum. Bu kutlamaların en sevdiğim yönlerinden biri, Amerikan ailelerinin ulusal bir etkinlikte kendilerini kültürel olarak nasıl ifade ettiklerini izlemek.

Bazı Amerikan düğünleri, New York City’deki Plaza Hotel veya Chicago’daki Trump Tower gibi ünlü simge yapılarda gösterişli partiler içerir. Diğerleri, zengin bir mekanda bir düğüne ev sahipliği yaparak ya da bir düğün hashtag’i alarak dışarı çıkıyor. Bu ekstra dokunuşlar, olayın sevincini artırmaya yardımcı olur. Düğünler gibi yaşam olaylarını kutlarken farklı kültürlerden insanların kültürlerinin ne kadar benzersiz olduğunu göstermenin yollarıdır. 2016 yılında Hidayat Mammadov’un ailesi, ailelerine yeni bir üye kattı. Bu vesileyle, Hidayet ve eşi Tania için Bakü, Azerbaycan’da bir düğün düzenlediler.

Hidayat, Tania ile tanışmadan yıllar önce Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiş bir Azerbaycanlıydı. Düğün günlerinde Tania ile törenlerini ve resepsiyonlarını 25 yılı aşkın süredir anavatanları olan Bakü’de ağırlamayı seçtiler. Bu nedenle Azerbaycan’dan tüm aile üyelerini ve Berkeley, California’dan arkadaşlarını ve komşularını davet ettiler. Bu büyük etkinliğe ev sahipliği yapmak için arka bahçelerini hem Azerbaycan hem de Kaliforniya’dan gelen çiçekler ve yeşilliklerle süslediler. Ayrıca misafirleri için her iki kültürü temsil eden binlerce Azerbaycan yemeği hazırladılar. Bu sayede katılan herkes kendi arka bahçesini veya arka bahçesini terk etmek zorunda kalmadan her iki ülkenin mutfağının da tadına bakabilir.

Her iki ülkenin de geleneksel düğün dansları vardır; Azerbaycan’da muğam dansı, Amerika’da kare dansı vardır. Hidayet’in ailesi aslen Azerbaycan’dan geldiği için düğünlerinde muğam dansı yapmayı tercih etmişler. Muğam, binlerce yıl öncesine dayanan bir klasik Azerbaycan müziği türüdür. Törenin dans bölümünde çift birlikte dans ederek biri Azerbaycan diğeri Muğamlı olmak üzere iki aileyi yeni ve güçlü bir aile biriminde nasıl birleştirdiklerini sembolize etti. Dans bittikten sonra her iki ülkeden konuklar, arka planda çalan Azerbaycan halk müziği eşliğinde yıldızların altında dans etmenin keyfini yaşadı. Dans hava karardıktan sonra uzun süre devam etti, böylece herkes ertesi sabahın erken saatlerine kadar dans etmeye devam edebildi – tıpkı 1970’lerin pop kültüründe başlayan onlarca yıllık Amerikan düğünlerinde kaç kişinin dans ettiği gibi!

Bazı Amerikan aileleri tek bir düğüne ev sahipliği yaparken Bir çocuğun mezuniyeti veya üniversite mezuniyeti için düzenlenen bir etkinlik olan Azerbaycanlılar, düğünleri çeşitli şekillerde kutlamak için her yıl Anneler Günü civarında toplanır. Her kasaba düğünleri farklı şekillerde kutlar; bazıları büyük törenler düzenlerken diğerleri Anneler Günü civarında veya başka bir hafta sonu gününde daha küçük toplantılara ev sahipliği yapar. Bu toplantılar sırasında, insanlar şehirler arası ulaşım için düzenlemeler yapar, böylece aileler uzun sürüş sürelerinden kaçınırken birden fazla kutlamaya katılabilir. Bu aile toplantılarına katıldıktan sonra misafirler, Babalar Günü veya Bağımsızlık Günü civarında kendi kutlamalarına ev sahipliği yapmadan önce evlerine dinlenmiş olarak dönerler.

Kültürel kutlamalardan Dünya Kupası oyunları gibi küresel etkinliklere kadar düğünler, farklı geçmişlere sahip insanların etkileşim kurmaları ve kültürlerinin geleneklerini sergilemeleri için harika fırsatlardır. İster kendi uluslararası düğününüzü planlayın, ister başka bir ailenin ev sahipliğinde uluslararası bir düğüne katılın, kahkaha ve şarkılarla dolu unutulmaz bir gün geçireceksiniz!

 

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!